Proteine in urina, greata, sensibilitate in zona rinichilor

14-07-2011
Maria69
Nu este medic/terapeut
Maria69
Buna, De ceva vreme ma confrunt cu o problema si nu reusesc sa=i dau de cap. Am 40 de ani, din Cluj, sex feminin, si recent am depistat proteine urinare de 0.25 g / 24 ore, DE asemenea am greata mai ales la carne, oua, fasole, tot ce e dulce, mancare sau lichid., si am o sensibiliatate in zona rinichilor, cand fac baie de ex daca e doar calduta si nu fierbinte, sau daca afara e putin frig simt o jena de ambele parti ale rinichilor. In ultimii trei ani am facut infectii repetate, incepand cu una pe os la picior, mai jos de genuncji, pe urma am avut proteine, sange si infectie in urina, urina mirosea a dulce, si o anexita care a devenit cronica, Toate le=am tratat cu antibiotice si au trecut mai putin anexita care revine si care e insotita de ascita. De ex azi inarna cand am avut dureri mari de burta am fost diagnosticata cu anexita, dar am observat intr-o zi friguroasa ca, mi s=au inflamat incheieturile la maini (retentie de apa). si retentie la ochi, pleopa de sus. Analize efectuate, si in limite normale: glicemie, analize sange uzuale, uree, creatinina, urocultura, microalbumina, prot totale serice, calciu in urina scazut, ca seric normal, potasiu seric normal, hep b, hep c, negativ, acid uric normal, tensiunea normala, teste imunologice negative ana, factor reumatoid, aslo, cpr, ...(aceste analize efectuate din cauza ca a existat in urma cu 10 ani un episod de simtome sistemice, dureri articulare, de burta, cap, afte in gura, etc fara un diagnostic, dar au disparut dupa un an, posibil post virus). Ecograf abdominal normal, doar niste mici noduli fibromatosi pe uter si inafara lui, si un mic chist ovarian. Eco rinichi dimensiuni normale, piatra de 6 mm rinichi drept din oxalati si calciu, rinichi stang nisip, si trei puncte calcifiate rinichi stang. Eco dopler la picioare, valva sparta pe piciorul drept, predispozitie la varice. Deasemnenea simt ca se sparg vasele de sange deoarece am uneori mari vanatai sub piele. Dupa acest episod de acum 10 ani am ramas cu o inflamatie pe tubul digestiv, multe aere si ragaieli, gastrita, si avem o senzatie ciudata in vene parca simteam pulsul in toate venele din organism. La o bioferonanta mi sa spus ca am o inflamatie pe sistemul urovaginal si sangele ingrosat, ( ce inseamna asta?) si mi sa dat urinal si urinex. dar nefrologul nu are incredere in biorezonanta. Dupa urinal nu mai simt aceea greata., deasemenea nu ma simt greata daca baeu ceai diurosept, din cozi de cirese, matase de porumb.Doct nefrolog a spus ca nu vede o problema la rinichi, deoarece toate analizele sunt normale inafara de acea proteinurie usoara care depinde de ce mananc. si pt greata m=a trimis la gatro dar nici acolo nu sa gasit nimic. Si daca nu am nimic la rinichi, de ce am aceea jena acolo si de ce racesc de fiecare daca cand e frig si cand fac baie, de asemeanea dupa acea infectie urinara cu sange, proteine, (tratata in strainatate cu 7 zile de antibiotice) timp de cateva luni am simtit ca aveam picioarele f obosite si ca ma durea in zona rinichilor, ma durea capul si avem un gust ciudat in gura.Medicul de atunci ma trimis sa fac analizele de tiroida pt oboseala si pt durerea din spate nu a zis nimik., NU mai stiu la ce medic sa ma duc, va rog sa ma indrumati dv, Ar putea fi glandele suparenale? sau rinichii? Multumesc nespus!
5 comentarii
0
14-07-2011, ora 11:28
Maria69
Nu este medic/terapeut
Maria69
Mia adaug ca tiroida e in limite normale, si ca greata dispare doar cand beau acel ceai diurosept, sau cand iau urinal, daca nu beau apare din nou.
0
14-07-2011, ora 11:37
Maria69
Nu este medic/terapeut
Maria69
MAi adaug ca urina este f deschis la culoare.aproape incolora nu conteaza cata apa beau, cantitate in limite normale 1.5 - 2 l /zi in functie de cat lichid beau. ph la limita inferioara de jos, Am pofta de mancare si sete normala, fara excese. Deasememea am luat vit C plus zinc pt alte probleme timp de zece zile, doza putin ridicata, de 1 g si chiar 1.5 g /zi, putea fi o supradoza/intoxicare?
0
14-07-2011, ora 11:59
Maria69
Nu este medic/terapeut
Maria69
Piatra pe care o am afecateaza functionarea rinichiului sau a sist urinar prin pozitionarea sa.
0
14-07-2011, ora 12:04
Maria69
Nu este medic/terapeut
Maria69
Rectific, Piatra pe care o am pe rinichiul drept NU afecteaza functionarea rinichiului sau a sist urinar deoarece e pozitionata sus pe rinichi in dreapta.
0
15-07-2011, ora 16:23
miruna68
Nu este medic/terapeut
miruna68
Vezi Maria, atatea tratamente facute si nu ti-au ajutat iar doctorii spun ca nu ai nimic, desi este evident ca ai ceva. Ar trebui sa incerci si altceva in afara de antibiotice si medicamente. Ai incercat vreodata sa mergi la un medic homeopat ? Daca ce ti s-a dat de la bioresonanta te ajuta de ce nu continui cu ele ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Răceala la ovare
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •