Proteine naturale

12-01-2009
johncelbun
Nu este medic/terapeut
johncelbun
buna ziua.. am 16 ani... sex masculin, inalt si cam slavutz. de 2 luni m-am apucat de culturism... si am auzit peste tot de proteine...am gasit pe un site de comenzi proteine naturale.. adik nu sintetice... care zic ei k ar fi mai sanatoase si nu dauneaza organismului. si sunt destul de hotarat sa ma apuc sa iau proteinele astea.. insa am niste nelamuriri la care nu am gasit raspunsul pe nicaieri...
astea sunt cele 2 produse care as vrea sa le comand :

N-Large 2
Efecte:
- comparativ cu majoritatea preparatelor de pe piata, asigura calorii si proteine in cea mai mare cantitate si de cea mai buna calitate;
- produs aproape lipsit de lactoza.
- destinat obtinerii unei mase musculare voluminoase si puternice alaturi de Creatine Monohydrate;

si

Creatine Monohydrate
Efecte:
- intervine in contractiile izometrice ale diferitelor grupe musculare;
- previne oboseala musculara si crampele musculare dupa antrenamente extenuante;
- recomandat persoanelor care doresc sa obina cat mai repede o musculatura puternica si voluminoasa (aceasta se obtine in mod ideal in combinatie cu un supliment de proteine si aminoacizi - fiind recomandat unul dintre produsele N-Large 2 sau );
- util si persoanelor varstnice pentru mentinerea troficitatii musculare.

si intrebarile mele ar fi...
exista vreun risc in a le loa ? adik dak provoaca cancer, disfunctzii la ficat, rinichi, sau altcva ?
exista o anumita perioada in care trebuie sa le iei... adik sa iei doar o luna-doua si dupa sa faci pauza... sau potzi sa iei cate vrei ?
pt informatzii mai detaliate p cine ar trebui sa intreb ?
4 comentarii
0
01-02-2009, ora 00:58
slavered23
Nu este medic/terapeut
slavered23
mai omule nu lua porcarii.
ia si mananca omule. cauta articole pe net si ai sa gasesti despre proteinele din mancare! mananca sanatos, consistent, fa sport, odihneste-te si ai sa-ti dezvolti corpul bine si sanatos. proteinele astea la borcan iti pot afecta stomacul, sistemu digestiv s.a.m.d.
mergi la un medic nutritionist daca vrei sa discuti in detaliu cu cineva "scolit" in treaba asta
0
08-02-2009, ora 18:16
rashad
Nu este medic/terapeut
rashad
fii serios... nu lua prostii... dak tot faci sport k sa te mentii intr-o forma buna incearca sa-ti mentii si corpu sanatos
http://www.topculturism.ro/web/fullArticle.php?art=436
pe linku de mai sus gasesti niste tabele interesante cu compozitia alimentelor... alege de acolo alimentele cu cele mai multe proteine dak simti ca ai nevoie de asa ceva... si arunca un ochi si peste carbohidrati;)(si aia conteaza in dezvoltarea masei musculare)
0
24-08-2009, ora 17:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
N-Large 2 este f bun, dar creatin-monohydratul NU, pt ca este hepatotoxic si nefrotoxic (iti afecteaza grav rinichii si ficatul)...in rest, mult succes si mananca de minim 3 ori pe zi, consistent...


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
18-09-2011, ora 11:14
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Nu stiu cum era in 2009 Creatina monohidrata, dar nu iti afecteaza in nici un caz ficatul, trebuie sa bei 3-4 litrii de apa zilnic, nu se recomanda persoanelor cu probleme la rinichi, pentru ca atunci poate face rau.Dar daca e sa o luam asa multe alimente fac rau daca persoana in cauza are o anumita afectiune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.