Proteine in urina

19-05-2015
anaxor10
Nu este medic/terapeut
anaxor10
Buna ziua,

Din februarie si pana in prezent imi tot iasa proteine in urina la proba proteine totale urinare pe 24 ore si vsh marit.
Sumarul de urina, urocultura, creatinina, acid uric, ureea, raportul albumina/creatinina, Proba Stansfeld-Webb si celelalte analize(hemoleucograma, proteina c reactiva, tgp, tgo, proteine totale sange etc) imi iasa in limita normala.
Eco abdominal ok.
Am fost la un nefrolog si mi a zis ca nu e nimic grav si nu mi-a recomandat niciun tratament.
Eu am in permanenta dureri lombare bilaterale si in zona pelvisului iar dimineata ma trezesc cu pleopele inflamate.

Va rog sa mi spuneti cat de grava e situatia mea si ce pot face. Mentionez ca am 30 de ani.
Multumesc
2 comentarii
0
27-06-2015, ora 12:53
lachriss
lachriss
Buna ziua. Era important sa precizati care este nivelul proteinuriei/24 ore si valoarea VSH-ului. Va recomand sa faceti si ASLO, o elecroforeza a proteinelor serice si proteinele Bence-Johnes.
0
28-11-2015, ora 19:43
elena troia
Nu este medic/terapeut
elena troia
Fiului meu de 14 ani, dupa efectuarea unor analize de rutina, i s-au gasit proteine in urina val de 100mg/dl, proteinurie pe 24 ore 788, 8 mg/24 ore si albumina 30 mg/dl. Mentionez ca ureea si creatinina sunt normale, singura valoare modificata in hemoleucograma este cea a euzenofilelor 8, 6%. Ce analize ar trebui sa mai facem? Medicul a spus sa asteptam 6 luni, dar noi suntem ingrijorati.
Va multumesc pentru orice sugestie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: