Proteina C Global FV NR

23-07-2009
elvisette
Nu este medic/terapeut
elvisette
Buna ziua, va solicit cu o rugaminte, si anume, aceea de a ma putea lamuri cineva cu privire la aceasta analiza pe care am efectuat-o recent, (proteina c global fv nr), in sensul ca nu am gasit nici o informatie cu privire la aceasta.Mentionez ca valoarea acestei proteine este de 1.14, deci putin mai mare decat este normal.Stiu doar ca un deficit al acestei proteine nu este tocmai bun, insa nu stiu nimic despre ce inseamna o valoare mai mare, asa cum mi-a iesit mie.Spuneti-mi va rog mult, daca este cazul sa ma ingrijorez, pana ajung la un medic, caci imi doresc un copil, si nu il am de 3 ani de cand incerc acest lucru, cu mentiunea ca am pierdut pana acum, la distanta de 9 luni 2 sarcini, ambele la 4 saptamani.

Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
12-05-2010, ora 22:56
astaltti
Nu este medic/terapeut
astaltti
draga elvisette, vad k ai aceiasi problema k si mine Pro C global FV NR peste limita. valoare maxima admisa este 3.32, la mine este 3, 33 si ai dreptate nu gasesc nicaieri o explicatie ...poate te-ai lamurit tu intre timp si ma poti ajuta si pe mine, ce reprezinta valoarea aceast amarita, restul analizelor proc c, pros si antitrombina III sunt f bune
0
14-05-2010, ora 09:37
elvisette
Nu este medic/terapeut
elvisette
Buna, din pacate, nu am gasit la acel moment informatii cu privire la acest lucru, insa stiu ca la acea vreme, mi-am intrebat medicul ginecolog daca este in regula acea valoare a analizei, si stiu ca mi-a spus sa nu imi fac nici un fel de problema, caci nu este nimic in neregula datorita acelei valori. Nici nu a insistat pe baza valorii acestei analize, caci nu este o valoare care sa semnifice o problema. Cam atat stiu si eu despre acest subiect.
0
15-05-2010, ora 08:02
astaltti
Nu este medic/terapeut
astaltti
multumesc mult ptr..lamurire..( asa ma gandeam si eu, mizand pe faptul k de regula analizel e cu probleme sunt de regula incercuite(ingrosate) in foaia de rezulate, cat si faptului k se definesc in raport de alte cateva analize.deci..se pare k sunt ok..
intre timp m-a sunat d-na doctor care m-a shocat in sensul bun ( cati medici isi suna pacientii sa anunte ca au sosit analizele si k trebuie urmat un tratament) ??

mi-a iasit hormonul anti mullerian care este satisfacator - in sensul asta treb sa urmez o *minima stimulare ovariana* ( am 38 de ani totusi), asa mi s-a spus.
in sfarsit asta e cauza la mine, se pare..in rest analize de 20 de milioane..ptr siguranta...(recunosc le-am solicitat eu multe din ele., care oricum se dadeau in momentul in care ramai insarcinata) -asta ptr k am av o sarcina oprita in evolutie la 6-7 sapt..si o ureeaplasma, dar si un mic heag de sange langa saculetul embrional...si cum dilema era in diferite directii..am vrut sa ma asigur k nu e o problema nici de coagulare, nici infectioasa, nici de te miri ce natura..si ca asa a fost sa fie..a respins organismul ceva detectat in neregula..mai bine k a fost asa, ureeaplasma e f periculoasa..- intre timp am scapat de ea in 10 zile..altii se chinui ani de zile..
hai k te-am ametit...dar sunt f bucuroasa ca nu e mai grav.
merci mult k ti-ai facut timp ptr mine .
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.