Protectia anticonceptionalelor dupa incetarea lor... ???

22-12-2008
tyn
Nu este medic/terapeut
tyn
Am administrat timp de mai bine de un an Diane 35. Dupa 2 luni de la incetarea anticonceptionalelor am facut 2 teste de sarcina care au iesit pozitiv. Specific ca dupa terminarea celei de a 2 a menstruatii (in a 2 a luna) am facut sex neprotejat dupa care am luat Escapell, fapt care a declansat o sangerare de cateva zile. Dupa toate acestea am continuat sa facem sex neprotejat iar acum a 3 a menstruatie a incetat sa mai vina.
Am facut 2 teste care au iesit pozitiv. Intrebarea mea este daca sunt insarcinata sau e o dereglare. "Gurile rele" spun ca un test poate iesi pozitiv si din cu totul alte motive decat cele legate de o sarcina (anume de o dereglare hormonala etc)
Cat timp de la incetarea anticonceptionalelor mai exista protectie?????????????????????????

Pana voi ajunge la ginecolog ard de nerabdare sa stiu la ce sa ma astept.
Multumesc!
2 comentarii
0
22-12-2008, ora 09:36
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
nu mai dureaz protectia din momentul in care nu ai mai luat pastilele.
0
22-12-2008, ora 16:13
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
tyn eu nu am auzit ca testul de sarcina poate iesi pozitiv si din alte motive, ca doar este test de sarcina!!Daca ti-a iesit pozitiv de 2 ori, este clar ca ai ramas insarcinata, mai ales ca ca ai avut si contact sexual neprotejat!!Daca nu aveai acel contact neprotejat, abia atunci trebuia sa iti pui intrebari de ce ti-a iesit testul pozitiv, dar asa...
Numai bine si Sarbatori fericite!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul