Prostatita cronica-acuta... De aprox 5 ani am infectii urinare cu E COLI repetate

17-04-2007
silverbullet
Nu este medic/terapeut
silverbullet
M 31 ani.
Buna ziua! Va scriu in speranta ca voi primi recomandari noi cu privire la problema mea, intrucat tot ceea ce am facut pana acum n-a avut nici un efect, poate chiar din contra s-a acutizat. De aprox 5 ani am infectii urinare cu E COLI repetate. In primi 4 ani boala recidiva cam la aproximativ un an. In schimb, am deja un an de cand pot considera aceasta boala un calvar...orice tratament fac, boala recidiveaza destul de repede...cam la 1 luna dupa ce intrerup antibioticul. Am luat toate antibioticele posibile si imposibile + urovaxom, urinex, alte produse naturiste, etc etc etc...am fost cam la 8 medici pana acum (din spitalle, policilinici cu plata, clinici private) si nimeni nu mi-a dat de cap...am facut tot felul de analize si toate imi ies bune (exceptie urocultura si recoltare prin masaj prostatic in care apare E coli): sange, plamani, ecografii, urografii, si altele...de curand, un nou medic m-a diagnosticat ca avand de fapt prostatita si nu infectie urinara, boala ce se trateaza pe o perioada mai lunga de timp cu antibiotice (pentru infectie urinara faceam cam 10-14 zile de tratament cu antibiotice)...ca sa mai scurtez, ultimul tratament care mi s-a dat a fost cu Zanocin si Omnic (mi s-a spus ca Zanocinul esti singurul antibiotic care poate patrunde in prostata, celelatate antibiotice netratandu-mi decat bacteriile existente in vezica, infectia ramanand totusi la nivelul prostatei)...SI TOTUSI|: dupa 2 luni si jumatate de tratament cu Zanocin m-am simtit iarasi bine, ca de obicei, pentru ca dupa nici o luna de la intreruperea tratamentului sa ma imbolnavesc iar (cu simtomele "firesti": febra, usturimi, dureri de prostata, durere in vezica la urinare, jet slab)...NU MAI STIU CE SA FAC, , , am ajuns in faza in care am facut si tratament de lunga durata si infectia nu ma lasa sa respir nici macar o luna si nu mai stiu incotro sa o iau...cum intrerup antibioticul, cum reapare...ce sa zic? deja mi-e dor de vremea cand ma imbolnaveam 1 data pe an, ca sa mai si glumesc...va multumesc anticipat, astept cu nerabdate noi sfaturi si va stau la dspozitie cu orice intrebare despre investigatiile facute anterior
5 comentarii
0
21-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu e suficient sa tratam o infectie urinara recidivanta cu antibiotice, chiar si daca ele sunt administrate corect dupa antibiograma. Trebuie intotdeauna cautat factorul favorizant- care poate fi obstructiv, malformativ, etc. Pentru aceasta, trebuie facut nu doar echografia abdomino-pelvina, dar si o cistoscopie. In privinta prostatei care poate fi sursa reinfectiilor frecvente urinare- e important de dozat PSA.
0
28-04-2007, ora 00:00
adrian_hart
Nu este medic/terapeut
adrian_hart
Hallo,
Va recomand un medic urolog din Bucuresti - d-na doctorita Glück - care acorda consultatii cu plata - la Cabinetul Dr. Jovin - Strada Paris Nr. 69 - care are mare experienta in domeniu si care are si competenta in ecografie ( daca este nevoie si de ecografie ).Eu cel putin mi-am rezolvat unele probleme iar celelalte s-au ameliorat considerabil. Va spun cert ca ajungeti pe miini bune si sigure !

Succes si sanatate deplina !
0
11-05-2007, ora 00:00
silverbullet
Nu este medic/terapeut
silverbullet
Va multumesc mult pentru sfaturi...am sa recomand medicului la care sunt acum despre cistoscopie si PSA si in acelasi timp am sa merg si la dna dr Gluck...sper sa nimeresc pe o mana buna care sa ma scape de chestia asta, ca doar ameliorarea nu este suficienta...am sa revin in cazul in care am noutati
0
13-12-2007, ora 00:00
lumidan8
Nu este medic/terapeut
lumidan8
la fel ca tine am si eu si e coli si stafilococ auriu, dar eu urinez si un lichid vascos si nici sexual nu e bine sti tu.
am luat la fel antibiotice dar degeaba dar vad ca tu ai fost la mai multi medici.
da-mi te rog si mie adresa de la un medic care consideri tu ca e bun, daca ar avea si telefon ar fi ok, eu sunt din provincie si trebuie sa sun inainte.
multumesc frumos
aa vroiam sa te intreb daca ai si tu umflaturi la nivelul rectului si daca te mananca.
0
20-03-2010, ora 16:23
nyrod53
Nu este medic/terapeut
nyrod53
fratilor de suferinta, spuneti cum ati rezolvat problema, eu sufar de peste 10 ani si m am saturat de medicamente.sanatate la toata lumea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reglementările care restricționează consumul de antibiotice în creșterea animalelor, asociate cu o reducere a infecției cu E. Coli la oameni
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •