Prostatita & orhiepididimita

01-11-2008
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
Buna ziua. Am 20 de ani. Am mers la urolog pt. durere la testicol si m-a diagnosticat cu prostatita si orhiepididimita.
Mi-a dat tratament cu antibiotic si diclofenac. Vreau sa stiu daca mai trec aceste boli.
9 comentarii
0
01-11-2008, ora 18:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sigur ca trec. Urmeaza tratamentul, fii atent la igiena intima si imbraca-te adecvat in anotimpul rece.
0
01-11-2008, ora 22:44
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
Va multumesc de raspuns. Dar nu stiu cum afecteaza igiena aceste boli. Daca puteti sa ma informati.
0
02-11-2008, ora 07:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Infectiile tractului urinar ca si bolile cu transmitere sexuala sunt factori de risc in aparitia, intretinerea si cronicizarea prostatitei si orhiepididimitei.O igiena intima zilnica, lenjeria curata, tratarea eficienta a infectiilor deja aparute, sexul protejat cu prezervativ in cazul relatiilor sexuale ocazionale previn aceste boli.Numai bine!
0
06-11-2008, ora 17:19
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
Fac de 9 zile tratament cu zanocin (ofloxacina) dar nu a trecut de tot nici durerea nici febra. Tratamentul il am pe 10 zile. Ce sa fac ?
0
07-11-2008, ora 09:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intoarce-te la urolog.La antibiotic trebuia asociat si metronidazol.
0
07-11-2008, ora 12:07
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
Am fost azi si-a mi-a luat secretie de la prostata si mi-a dat tratament ince 5 zile cu Zanocin pana cand e gata rezultatul. A si Seren (asta de la inceput mi l-a dat). A zis ca febra e daca m-am racit ca i-am zis ca ma doare si gatul.
0
12-11-2008, ora 23:27
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
Am luat rezultatul si mi-a iesit stafilococ alb. Am facut si examen faringian deoarece ma tot doare gatul si fac febra si domnul doctor a zis ca imi da antibiotic dupa ce am si rezultatul la gat ca sa imi dea un antibiotic sa mearga pentru amandoua (zicea ca Augumentinul ar fi bun daca e stafilococ si la gat).
0
14-11-2008, ora 16:02
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
Rezultatul la gat e negativ. Si iau acum Augumentin, Nistatina si Ketoprofen.A zis ca nu e necesar sa iau metronidazol.
0
23-11-2008, ora 10:32
ghiompirica
Nu este medic/terapeut
ghiompirica
Nu sterege nimeni anuntul asta. Parca nici nu mai imi vine sa postez !

Am inceput sa am mancarimi pe galnd si niste bubite mici rosii si s-a facut ca si cum s-ar duce pielea ceva alb. Ce e ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: