Prostatita?

11-10-2008
George01
Nu este medic/terapeut
George01
Buna ziua
Am 29 ani si in urma cu un an am inceput sa simt un disconfort, o durere nu foarte mare la inceput, intre anus si scrot care cam dupa vre-o 3 zile s-a intensificat, jetul de urina devenind mai subtire avand si o usturime la urinat. Am mers la un medic urolog care mi-a spus ca sufar de prostatita subacuta. Am urmat un tratament de 20 zile cu zanocin, omnic si antiinflamatoare supozitoare. Simptomele s-au ameliorat dupa 10 zile de tratament si au disparut pana la final. Dupa 1 sau 2 luni din nou a inceput sa ma jeneze. Iarasi am urmat un tratament cu aceleasi pastile si din nou simptomele au disparut. Ciclul acesta s-a repetat pana in prezent. Intre timp diacnosticul s-a schimbat in prostatita cronoca. Acum am o senzatie de "balon" la sezut si in urma cu 2 luni a inceput sa ma supere si vezica. Asa cred ca e vezica. Simt o durere la baza abdomenului. Care nu e continua, adica sunt zile in care nu ma supara. Am facut mai multe ecografii si de fiecare data prostata aparea marita de volum cu tesut omogen. La ultima ecografie aveam dimensiunile 50/36 cm. Ultima oara cand am fost la medic mi-a dat sa fac urocultura si sperocultura. Le-am facut si rezultatele au iesit bune " flora mixta fara semnificatie clinica". Acum astept ca pe 1 noiembrie 2008 sut programat sa fac o uretrocistoscopie.
Va rog, daca se poate, sa imi spuneti la ce rezultat sa ma astept, in afara de prostatita la varsta mea ce poate sa fie?
3 comentarii
0
01-11-2008, ora 23:31
George01
Nu este medic/terapeut
George01
Asa cum am spus astazi am facut cistoscopia. A fost destul de dureros dar spre bucuria mea uretra si vezica urinara sunt curate. La urmatorul puseu doctorul urolog mi-a indicat sa fac o tomografie computerizata. Poate fi o problema in exteriorul uretrei. Scriu pentru ca cei care s-au confruntat cu probleme asemanatoare sa-mi poata impartasi experienta lor.
Multumesc.
0
28-05-2009, ora 18:36
moghy
Nu este medic/terapeut
moghy
Salut,
Chiar pana la urma ai rezolvat problema ?!
0
31-10-2010, ora 14:30
barta.lucian
Nu este medic/terapeut
barta.lucian
Buna ziua, vreau sa adaug ceva in acest topic pt a preveni forumistii de a nu fii inselati de o persoana ( nu stiu daca am voie sa postez numele siteului lui) care este din Bucuresti si incearca sa vanda prin intermediul anumitor forumuri un aparat numit, Prostagym, Urogym, pt ca tot le schimba mereu numele, are un site deschis pt aceasta afacere, este o inselatorie, a postat pe forumul site-ului lui postari mincinoase, declaratii ale asa zisilor pacienti care chipurile sau vindecat folosind inventia lui. NU ESTE ADEVARAT.
Cere 500 de euro pt asa zisa inventie care trateaza prostatita, care nu are niciun efect curativ...mai degraba negativ...
Pe un alt forum a inceput sa posteze mesaje de multumire gen Mama Omida, dar sub nume false in care spune cum sa vindecat el de aceasta boala.
Fiti atenti daca intrati in legatura cu el si intrebati-l de eventuale contacte ale persoanelor care chipurile sau vindecat si o sa va convingeti singuri ca este un truc !!!
Asadar atentie mare !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: