Propafenona - bloc de ram

01-05-2012
socrates5
Nu este medic/terapeut
socrates5
Buna ziua desi am doar 24 de ani am de cativa ani buni niste TPSV-uri destul de urate ( puls pana la 240b/min). In urma cu un 1 an si jumatate mi l-au depistat intr-un final si m-au pus sub tratament cu Propafenona 150 mg/ de 2 ori pe zi si nebivolol 5 mg 1/2 cu 1/2 tot de 2 ori pe zi. De o perioada nu mai iau nicio pastila si culmea am observat ca TPSV-urile precum si exatrasistole ventriculare pe care pe aveam au incetat! Am citit pe niste forumuri si intrebarea mea este urmatoarea..Poate vreunul dintre aceste medicamente sa modifice intr-un mod ireversibil inima ( ma gandesc la faptul ca nu mai am nici TPSV nici nimic). Am vazut ca propafenona poate cauza bloc de ram..dar daca il cauzeaza este permanent ? Tin sa mentionez ca la ultimul EKG acum aprox 5 luni doctorul nu a observat nimic ciudat pe EGK. Astept un raspuns. Va Multumesc!


Si inca ceva..la fel ca in acest articol http://forum.romedic.ro/prod/Imi_bate_inima_prea_tare_035946.html imi bate inima prea tare cateodata, si la puls ma refer ci la forta cu care bate. Este posibil sa am probleme cu tiroida si sa ma fii tratat degeaba de inina? Prezizez ca analize pt tiroida nu am facut niciodata desi pt inima am facut de ft mutle ori inclusiv ECO iar la ECO inima arata perfect normal( sau cel putin arata acum un an si ceva). Ms din nou!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.