Prolaps de valva mitrala-rog lamuriri!

26-08-2007
teocezi
Nu este medic/terapeut
teocezi
Am 34 de ani, 1.65cm si 55kg. Anul trecut am suferit un atac de panica si de atunci fac psihoterapie. Dintotdeauna am avut palpitatii, ameteli si greutate in respiratie. Am fost de curand la cardiolog (Policlinica Dorobanti-Bucuresti) si mi-a spus ca am prolaps de valva mitrala (dupa ascultarea cu stetoscopul si EKG). Mi s-a prescris egilok de 25mg cate o jumatate de pastila dimineata si seara si Ca+Mg+Zn+Se cate o pastila dimneata si una seara, urmand sa revin la consult dupa ce fac Eco cardiaca si Dopller color. Deoarece momentan sunt casnica as fi vrut sa fac aceste eco gratuit dar momentan medicul e in concediu.
Mentionez ca fumez cam 30 de tigari pe zi si nu beau cafea sau alcool.
As dori sa aflu mai multe despre acest diagnostic si in special care sunt riscurile la care ma expun. De asemenea ma intereseaza unde pot face aceste Eco gratuit in Bucuresti si cat mai urgent.Abia reusisem sa-mi revin dupa atacul de panica si acum am dat de altele.
Va rog din suflet astept un raspuns cat se poate de urgent ca sa ma mai linistesc.
Multumesc anticipat tuturor binevoitorilor.
2 comentarii
0
27-08-2007, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
As dori sa va spun ca important e sa faceti o ecografie cardiaca buna adica medicul care v-o face sa va puna un diagnostic corect, mai putin important e sa o faceti gratuit. Pentru aceasta va sfauiesc sa va lasati de fumat si astfel veti avea si bani pentru o ecografie de calitate.
Opritul fumatului dealtfel va ajuta la mai multe lucruri: va poate ajuta sa scapati de ameteli, palpitatii si dispnee. Sigur ca nu numai asta... Se poate ca intradevar sa aveti prolaps de valva mitrala. Important e de vazut ce insuficienta mitrala aveti, si asta va poate spune doar un ecografist bun. Daca aveti o insuficienta mitrala mare, e de preferat sa faceti o operatie de reparare a valvei mitrale. NU va spun asta ca sa va sperii. Asemenea operatii sunt de rutina in centre cu experienta in acest tip de operatii iar rezultatele sunt foarte bune. Important e sa gasiti un astfel de centru (din Romania sau din strainatate). Insa sa nu punem carul inaintea boilor: faceti mai intai o ecografie de calitate, opriti fumatul si mai vorbim...
0
18-12-2009, ora 21:40
Andrada Suciu
Nu este medic/terapeut
Andrada Suciu
In urma cu 6 luni, in urma unui consult cardiologic de rutina am fost diagnosticata cu PVM. Problema mea a inceput de copil cand acuzam dureri pectorale. Acum am 20 de ani si in urma cu 3 luni am inceput sa am dese stari de lesin care se manifestau debutant prin tahicardii urmand ca in cateva secunde sa lesin. Sunt constienta in timpul lesinului, aud tot ce se petrece in jurul meu doar ca nu pot reactiona. Ultima criza s-a manifestat si prin simptomele prezentate anterior, adaugandu-se amorteala intregii regiuni stangi si o TA=15-11. De fiecare data cand ajungeam in serviciul de urgente mi se admninistra Ca intravenos urmand ca apoi sa urmez tratamente cu Ca. Au fost perioade in care m-am simtit mai bine. Iarna trecuta m-am confruntat timp de 3 luni cu o intercostala pt. care am luat Reuprofen 10 zile dar fara rezultate prea evidente. Ma gandesc sa nu fi fost vre-un simptom specific PVM care sa se ascunda dealtfet in spatele intercostalei. Momentan, urmez un tratament cu Propanolol 10mg. 2Xzii si Magnerot 2Xzii. Ma simt mai bine, dar chiar si acum in timpul tratamentului am avut un episod de tahicardii dar fara pierdere de echilibru. Mentionez dealtfel ca in doar 3 saptamani am slabit 9 kg. Am fost trimisa de care MF in serviciul de neurologie si endocrinologie dar rezultatele au fost optime. Probleme neurologice sau endocrine nu exista. Ultimele analize (Hemoleucograma, Ionograma, Titru de hormoni si anticorpi) efectuate se incadreaza intre valorile normale. Astfel ca totul e bine. Ma intereseaza care sunt eventualele complicatii care pot aparea in timp in urma acestei afectiuni. Eu sunt studenta la Medicina Dentara si sunt foarte preocupata de starea sanatatii mele. Astept sfaturile dv.! Cu multumiri, stud.Andrada Suciu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: