Prolaps al valvelor mitrale si sdr neurasteniform

14-09-2013
vladtz
Nu este medic/terapeut
vladtz
am fost la doctorul cardiolog saptamana trecuta si dupa EKG si ecografia cardiaca mi-a spus ca am: prolaps mediu al ambelor valve mitrale si sdr neurasteniform. As vrea sa stiu mai multe despre aceste boli daca se poate. Va multumesc!!!
3 comentarii
0
15-09-2013, ora 09:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
PVM este o afectiune cauzata de un defect anatomic al inimii ce genereaza deficiente mai mici sau mai mari ale circulatiei in zona.Marea majoritate a celor cu PVM nu au probleme si nu necesita tratament. Terapia si atitudinea medicala depind de rasunetul pe care il are acest defect asupra organismului, cu alte cuvinte, de existenta simptomelor, de cat de rau te simti tu din cauza acestei afectiuni. Daca te simti bine, periodic trebuie sa faci control cardiologic pentru a vedea cum stai.Cardiologul decide.Sdr. neurasteniform poate avea legatura cu PVM sau nu ; si aici, in functie de gradul de manifestare a acestuia, ti se poate da tratament sau nu. Mai multe informatii gasesti pe net.In general acestea sunt afectiuni usoare, nu necesita tratament, ci doar o monitorizare anuala si o alta atitudine fata de stilul de viata.
0
15-09-2013, ora 10:06
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sanatate-ti doresc
0
15-09-2013, ora 21:13
vladtz
Nu este medic/terapeut
vladtz
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: