Prolaps VM - stari de sufocare

27-06-2014
Mada B
Nu este medic/terapeut
Mada B
Acum 2 saptamani, intr-o seara am simtit foarte brusc ca ma sufoc si am simtit o intepatura durereoasa prin piept care se prelungea la gat si maxilar, ca mai apoi sa amorteasca. Nu am putut respira deloc timp de 6 secunde chiar daca ma chinuiam din rasputeri sa trag aer; simteam o apasatura puternica in piept. Dupa ce mi-a revenit respiratia am inceput sa tremur, mi s-au inmuiat picioarele, aveam palpitatii si inca imi simteam pieptul apasat si respiram cu greu. si chiar si in zilele urmatoare am avut palpitatii si m-am simtit extrem de slabita. De obicei am ipsa de calciu, si m-am gandit ca asta ar fi motivul, dar am fost diagnosticata acum 2 ani cu prolaps de valva mitrala, dubla comunicatie intraatriala si 2 insuficiente de gr II(tricuspidiana, mitrala) si una de gr I (pulmonara). Am luat tratament timp de 1 an si ceva cu Betaloc Zok 50 mg si calciu. Desi avusesem des palpitatii si dureri puternice in piept, dupa tratament am inceput sa ma simt mult mai bine si credeam ca asa va ramane. Acum e ca si cum am revenit la stadiul de dinainte de tratament. Nu pot merge prea curand la control, din mai multe motive, dar as vrea sa stiu daca poate fi lipsa de calciu/magneziu (am ameteli frecvente) sau pe baza de stres si daca imi poate recomanda cineva ceva naturist sa-mi ameliorez starea pana voi merge la control. Multumesc anticipat! :)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •