Probleme vedere, ameteli, oboseala

03-07-2008
adilimbau88
Nu este medic/terapeut
adilimbau88
Situatia mea este de 1 an si jumate...initial nu am acordat atentie, a inceput peste noapte cu tulburari de vedere, mi s-a spus ca este de la oboseala...la control oftalmologic nu mi s-a gasit nimic...dupa 6 luni nu mi-a trecut...peste noapte s-a agravat situatia.si mai rau vedeam...in special obiecte luminoase...in jurul carora vedeam un cerculet de aceeasi culoare cu obiectul...care se miscora sau se marea in functie daca ma apropiam sau indepartam de el.iara..am facut analize...ochi..nimic..totul in regula...am facut RMN...absolut nimic...din nou...6 luni..iara s-a agravat...foarte rau...am facut analize la sange...mi s-a gasit grasime in sange...in rest...glicemie si restul...totul aparent ok...sunt disperat..in ritmul asta cred ca imi voi pierde vederea...nu stiu ce sa mai fac...ce poate sa fie...mai ales ca ochii sunt aparent sanatosi...am fost la 3 oftalmologi..dintre care 1 cel mai bun din timisoara...ce poate fi..unul din ei..ultimul mi-a spus ca s-ar putea sa fie anumite vase care nu sunt irigate...asta pt ca m-am dus la urgente pt ca aproape nu vedeam nimic pt 30 de minute nu am vazut nimic...nu stiu ce sa mai fac
10 comentarii
0
04-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Am citit cu atentie mesajul dumneavoastra si o sa va spun parerea mea. Este foarte important sa stim ce varsta aveti.Vederea de cercuri luminoase colorate in jurul surselor de lumina este un simptom care ridica suspiciunea de glaucom( nu stiu ce investigatii ati facut, pentru a exclude galucomul sunt necesare: examenul fundului de ochi, o curba tonometrica, pahimetrie, gonioscopie, perimetrie computerizata-exista cateva programe recomandate, glaucoma threshold sau suprathreshold, blue on yellow, Flicker-, tomografie retiniana Heidelberg). Pierderea temporara a vederii se numeste amauroza fugace se poate intalni in glaucom dar si in alte afectiuni:migrena oftalmica, aritmii, HTA, ateroscleroza, boli hematologice( anemie severa, policitemie, mielom multiplu, trombocitotopenie, embolii arteriale-inclusiv emboli de colesterol plecati dintr-o placa de aterom, ati spus ca aveti un colesterol mai mare, ar fi bine sa faceti si un consult neurologic si un eco Doppler carotidian pentru a evidentia o ateromatoza caotidiana); alte cauze: arterita cu celule gigante( mai frecventa dupa 50 de ani), insuficienta cerebrovasculara(boala ocluziva carotidiana-se evidentiaza la eco Doppler carotidian, malformatii arteriovenoase, anevrisme arteriale, acestea se pot evidentia printr-un angioRMN, etc); v-as recomanda consult oftalmologic complet, consult neurologic, cardiologic si Boli Interne; sunt necesare investigatii complexe pentru a se stabili un diagnostic;numai bine
0
08-07-2008, ora 00:00
adilimbau88
Nu este medic/terapeut
adilimbau88
Va multumesc pentru raspuns.Varsta mea este de 22 de ani. Am fost dupa cum am spus mai devreme la 3 oftalmologi, la unul dintre acestia am fost supus la toate testele posibile, la unul dintre acestea, cel pentru campul vizual mi s-a facut revenire si apoi mi s-a zis ca ar fi o suspiciune de glaucom. Insa asta abia dupa al doilea test, si trebuie sa mentionez ca la al doilea test am fost putin obosit deci nu consider ca este relevant. Tensiunea oculara era normala, dl. Munteanu, unul din cei mai buni oftalmologi din Timisoara din cate am inteles, mi-a spus ca ar fi suspiciune de glaucom care este posibil sa apara si fara tensiune oculara si mi s-a spus sa revin dupa 6-7 luni pt ca nu are rost sa imi prescrie acuma picaturi pe care sa le iau toata viata. Dupa cum v-am spus, alti 2 oftalmologi mi-au spus ca nu am nimic la ochi de asemenea. Problema este urmatoarea, am luat legatura cu o alta persoana care avea aceleasi simptome, de asemenea s-a prezentat la diverse cabinete si teste pt ochi si nu i s-a gasit absolut nimic. Insa coincidenta este faptul ca de asemenea i s-a gasit ceva la ficat, in cazul meu cat si in cazul persoanei respective ni s-a spus ca avem ficatul gras. Initial mi s-a zis sa fac testul pentru hepatita b si c si nu mi s-a gasit nimic, urmeaza sa ma duc la eco sa mi se confirme faptul ca am sau nu ficatul gras. Trebuie sa mentionez ca in ultimul timp am o stare continua de oboseala dorm foarte mult si cand ma trezesc am uneori dureri de cap si poate chiar putin greata. Am mentionat ca in februarie anul acesta am fost supus la testul prin RMN si nu mi s-a gasit nimic. Chiar nu stiu ce poate fi. Este posibil sa fie legat de ficatul meu gras problema mea de vedere luand in considerare si coincidenta cu cealalta persoana care are aceleasi simptome ? Va multumesc
0
09-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, oboseala, somnolenta, mai ales dupa masa, pot fi un simptom al afectiunilor hepatice;acestea se pot confirma sau infirma prin investigatii specifice;mai multe va spune un medic internist sau gastroenterolog;Colesterolul mare, mai ales la varsta de 22 de ani este o problema;Pentru orientarea diagnosticului sunt importante si antecedentele familiale; Numai bine
0
16-07-2008, ora 00:00
adilimbau88
Nu este medic/terapeut
adilimbau88
Din pacate am rareori ocazia sa verific pe internet raspunsurile dumneavoastra deoarece serviciul meu implica deplasari dese. Va multumesc pt raspunsuri si as mai avea cateva intrebari : Exista insa o legatura intre bolile de ficat si problemele mele de vedere ? Testele pentru hepatita B si C au iesit negativ, urmeaza sa merg sa fac o ecografie la ficat din cate am inteles aceste ar fi sfatul medicului de familie. In familia mea nu au existat probleme in acest sens pana in momentul de fata, tatal meu are in acest moment o aorta infundata si din acest motiv va avea nevoie de o interventie luna care urmeaza, si am inteles ca este legat de colesterol, dar nu a avut probleme de ficat pana acuma. Voi merge la ecografie sa vad ce mi se va gasi. Multumesc inca odata pentru raspunsurile dumneavoastra.
0
22-09-2008, ora 00:00
adilimbau88
Nu este medic/terapeut
adilimbau88
Am revenit, se pare ca situatia mea s-a agravat, in acest moment am foarte mari probleme in a privi direct intr-un obiect luminos, orice lumina puternica chiar si lumina de afara ma deranjeaza la ochi. As dori sa stiu daca poate fi posibil sa fie vorba de probleme in circulatia sangelui sau ceva similar ce nu poate fi vizibil la testul RMN pe care l-am efectuat deja. Multumesc
0
25-02-2009, ora 20:07
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna seara ma intereseaza acest subiect pentru ca si eu am o problema
acum 25 de ani am facut o interventie chirurgicala histerectomie subtotala
de atunci am niste tulburari de vedere care se manifesta in genul asta
prima data nu mai vad prea clar si incep la o distanta de circa 4 metri de ochi un fir ca de ata argintiu
si acest lucru dureaza cam 30 de minute
acest fir argintiu ajunge la ochi intra in interiorul lor si dupa aceea imi trece
cam asa dar nu prea stiu sa explic am scris pe intelesul meu
am fost la oftamolog si mi-a spus ca nu este de la ochi am facut fond de ochi si tot ce trebuie
acest lucru mi se intimpla cam o data pe luna sau la o luna si jumatate
asta de 25 de ani decind am facut acesta operatie
atunci la inceput am fost la un doctor internist si mi-a spus ca este din cauza operatiei pe care am facut-o
dar este f deranjant
se poate sa fie de la operatie?
eu nu-mi pierd vederea de tot vad dar nu prea clar
va rog raspuns specialitate
multumesc
cu stima am 53 de ani
0
20-08-2009, ora 01:51
iuly_sf
Nu este medic/terapeut
iuly_sf
Buna ziua !! as avea si eo o problema...si nujtiu km ce s fak., , , , ce ma sfatuiti??? deci...la lumini putenice ma dor ochii...ziua ku soarele pe cer..merg " ku capu in pamant"...
astept raspuns..
mutumesk
0
31-05-2010, ora 21:13
MaraGeorge
Nu este medic/terapeut
MaraGeorge
Buna seara.As avea si eu o intrebare.Pe mine cate o data ma cam doare capul de exemplu acum si cred ca este din cauza ochilor.Nu cu mult timp in urma am fost la un doctor si am facut un control si mi s-a spus ca nu am animic si ca vad bine.Dar pe mine tot ma doare capul si ochii.Nu stiu ce sa mai fac.Ma puteti ajuta cu un sfat?Mai mentionez ca ambii ochi se mai irita cateodata si se inrosesc..
0
20-07-2010, ora 23:52
pantilimonadrian
Nu este medic/terapeut
pantilimonadrian
buna ziua! ma numesc sorin.s sunt din dambovita am 29 de ani, student
si am o problema de ceva timp;aproape de 2-3 ani am problema cu ochii, i-mi lacrimeaza si trebiue sa clipesc puternic ca sa i-mi revin, se instaleza oboseala, mancarimi in jurul ochilor chiar si ochi uneori.Cand citesc mai mult ma ustura ochii, la soare puternic trebuie sa inchid ochi, mentionz ca nu am mai facut un control la ochii de 5 ani!astept un raspun din oartea dumneavoastra!
Va multumesc!
0
09-04-2013, ora 14:20
ramona mihaela
Nu este medic/terapeut
ramona mihaela
buna zioa, in aceasta dimineata mi s-a intamplat un lucru foarte ciudar.m-am trezit cu o ameteala foarte puternica, cu durere mare de cap dar si cu o ceata pe ochii. eventual m-am dus si m-am spalat pe fata crezand ca e ceva de moment, dar si acum am o ceata, sa-i spun asa, pe ochii, vad lucrurile un pic in ceata. si as dorii sa-mi spuna si mie cineva daca stie cauza a ceea ce mi se intampla.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.