Probleme vasculare?

25-09-2013
flavianda
Nu este medic/terapeut
flavianda
Buna ziua. Am 50 ani si din tinerete sufar de varice, pe care pana acum le-am operat de 2 ori, dar au recidivat.
De cateva zile am dureri puternice la piciorul stang - cu precadere in spatele genunchiului, dar care coboara uneori si la gamba si la glezna, insa mai mult in repaus - in timpul mersului mai putin.
Mentionez ca am varice pronuntate in zona din spatele genunchiului, si nu numai. Sincer, nu mai doresc sa fac si a treia operatie de varice. Fac tratament cu Detralex pt. circulatie si folosesc geluri de tip Antiflebitic si antiinflamatoare.
Ce as mai putea fac?
Va multumesc.
1 comentarii
1
26-09-2013, ora 21:23
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
va recomand sa efectuati o ecografie doppler venos de membre inferioare.Cel mai probabil aveti o trombosa venoasa profunda, afectiune care nu necesita operatie, insa care poate determina complicatii severe -embolia pulmonara.Nu amanati efectuarea ecografiei, pentru ca problema poate fi serioasa.Daca ecografia nu evidentiasa trombosa, lucrurile sunt mai simple chiar daca durerea va ceda greu, fiind vorba de insuficienta venoasa cronica secundara varicelor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatii de indepartare a varicelor
  •