Probleme urechi, vascozitate in gat si alte afectiuni.

22-09-2010
Papuc
Nu este medic/terapeut
Papuc
Am 24 de ani si o stare de sanatate deplorabila.

De o luna in coace au inceput sa imi trosneasca urechile neobisnuit de mult si tot cam de atunci simt o vascozitate innecacioasa in gat. Incerc sa inghit sau sa scuip dar in cateva secunde reapare. Simt de parca lueta (si in spatele ei) e abundata de clei...totusi cand ma uit in oglinda si cand scuip nu e decat o substanta transparent-galbuie usor vascuaosa.

Am fost la ORL, am facut o raza la sinusi si singura problema care a depistat-o doctorul a fost o rinita. Pe atunci nu am conectat problema urechilor cu cea a gatului asa ca nu am zis doctorului nimic de urechi. Am urmat un tratamenta cu spary nazal (Rhinocord) si niste pastile care mi le-a dat gratis (am uitat numele lor), dar nici o inbunatatire. Uneori simt ca mi se blocheaza gatul si nu pot respira decat bolborosit asemena unui sforait.

Precizez ca afectiunea a aparut dupa o perioada lunga de stres, cand au aparut mai multe probleme medicale:
- probleme cu RINICHII. Desi doctorii au zis ca nu e vb decat de putin nisip... simt uneori dureri in ambele parti sub coaste;
- am avut niste crize de SPASMOFILIE pentru care am urmat un tratament Mg+Ca insa in continuare am o insuficienta respiratorie, simt ca raman fara aer si ca nu pot casca.
- desi nu mi-au descoperit probleme cu INIMA simt uneori palpitatii si batai neuniforme ale inimii.
- probleme cu STOMACUL, testul helicobacter mi-a iesit pozitiv.

Am sa deschid cate un topic pentru fiecare din aceste afectiuni, deoarece starea mea de sanatate este precara... iar la spital si cabinete particulare unde am fost...s-au cam balbait si contrazis. Sper sa fie in acelasi timp un semnal de alarma pentru cei care duc un stil de viata nesanatos si stresant, dupa 4 luni de munca (18 ore pe zi) si mancat o singura data.orice exces cat de mic ma tine la pat doua zile.

Astept raspunsurile si comentariile dumneavoastra cu interes.

Cu respect,
Papuc E.
2 comentarii
0
22-09-2010, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
absolut toate simptomele au legatura intre ele...
organizmul este comus din 70% lichide si 30 % componente minerale, vitamine s.a.
Dezechilibru ionic duce la dereglari de functionare a celulei si de acolo schimbari in toate oorganele.. dar defapt problema este la nivelul lichidelor extra si intracelulare.
este suficient sa va odihniti bine, sa va hidratati suficient cu 2- -3 litri de apa plata si ceaiuri..
sa abordati un regim alimentar cu putina carne si lactate.. cat mai multe legume, fructe echilibrat 2-3 pe zi.
POlen 1 lingurita dimineata cu miere de albini
Ginseng fiole 2 pe zi...
in momentul can celula isio revine la normal..si secretiile vor fi fluide si Ne lipicioase.
pana atunci.. trebuie sa faci inhalatii cu ceai de musetel fierbinte+ 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt + 2-3 pic de ulei volatil de Busuioc... 10 minute si dua ce se raceste ceaiul sa faci cu el spalaturi nazale si gargara
0
29-09-2010, ora 23:05
Papuc
Nu este medic/terapeut
Papuc
In primul rand doresc sa-mi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund, am fost plecat din localitate.
Am inceput de astazi dimineata sa fac inhalatii si sa beau ceai de urzica, trei frati patati si alte plante medicinale. Am sa iau polen si ginseg de maine si voi posta de indata ce apar inbunatatiri.
Va multumesc mult pentru ajutor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.