Probleme ureche nas sinusuri

21-05-2015
sprite
Nu este medic/terapeut
sprite
Buna ziua,

In urma cu 1 an am fost operat de deviatie de sept, polipoza, cornete (se infunda nasul noaptea - uneori complet si respiram doar pe gura). Dupa operatie, o perioada n-am mai avut probleme cu deviatia, apoi dupa cateva luni am observat ca din nou mi se infunda nasul (mult mai putin ca inainte, dar parca tot progreseaza).

In urma cu un 1 si 4 luni am fost diagnosticat si cu otita medie seroasa ureche dreapta.
Am urmat de mai multe ori tratamente pt. otita, rinosinuzita, problema disparea pt o perioada (cel putin nu mai simteam simptome: ureche infundata, durere in ureche la suflarea nasului, durere sporadica de cap dupa ureche, etc).
Acum 2 zile am facut un CT CRANIAN NATIV, cu urmatoarele rezultate:
- fara leziuni spontan heterodense intracerebrale decelabile CT in prezent.
- sistem ventricular simetric in linie mediana
- mucocel maxilar drept
- ingrosarea marcata a mucoasei sinusurilor maxilare bilateral
- ingrosarea mucoasei peretelui anterior sinus sfenoidal peretelui posterior sinus frontal, ingrosarea marcata a mucoasei celulelor etmoidale cu discreta deviatie de sept
- hipopneumatizarea celulelor mastoidiene bilateral cu minime densitati fluide la acest nivel; minime densitati fluide la nivelul CAE drept.

Deasemenea, in urma timpanogramei s-a stabilit timpan ureche cu probleme - hipotrofic.
Audiograma - auz foarte bun.

In urma consultului, a CT-ului, a audiogramei si a timpanogramei, medicul mi-a recomandat instalarea in ureche a unui aerator pentru a vedea ce se intampla. Fara sa garanteze ca voi scapa de probleme si in conditiile in care auzul posibil sa scada.

Mentionez ca simptomele la ureche nu sunt foarte deranjante, urechea se infunda destul de rar si se desfunda in cateva ore. Deasemenea, la consult nu s-a vazut lichid decat in cantitate foarte mica in ureche.

Referitor la infundarea sinusurilor, d-l doctor a spus ca poate fi rezolvata mai incolo, acum principalul e urechea.

Va rog sa-mi spuneti daca solutia propusa de d-l doctor este cea mai buna posibila, n-as vrea sa fac operatia si sa nu am rezultatele dorite. Sau mai rau, sa se inrautateasca problemele cu sinusurile (din cauza netratarii lor acum).

Daca e cazul pot trimite pe e-mail audiograma, timpanograma, CT (cel putin cateva poze elocvente).

Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
21-05-2015, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este suficient ce am citit
nu ajuta cu nimic sa vad rezultatele
Concluzia
sunot problema grave la nivelul tractului digestiv
posibil intoleranta la lactoza sau gluten casi producatoare de mucus si de reactii alergice in corp
NUmai cu tratamente ORL.. nu rezolvati difinitiv nici o problema fiindca sunt legate intre ele
1 cititi ce am scris pe forum despre rinite alergice, despre otite seroase sau catar tubar
2 cautati un medic cu cometente in medicina naturista si schimbati radical stilul de alimentatie si treceti pe tratamente naturiste de dezintoxicare a tractului digestiv
3 tot pe forum gasiti cum se fac tratamentele locale cu aerosoli, salinoterapie, aromoterapie..s.a
0
22-05-2015, ora 09:17
sprite
Nu este medic/terapeut
sprite
Va multumesc pt răspunsul prompt. As mai avea o singura întrebare: Prioritatea nr 1 ar fi rezolvarea problemelor ORL sau a celor mentionate de dvs ?

Mentionez ca anul trecut, când simptomele de mai sus erau instalate deja, am efectuat analize de sânge si ecograf abdominal (ficat, rinichi, prostata, etc). Singura problema reconfirmata (o am mai demult) a fost steatoaza hepatica grad I.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •