Probleme ureche | Forumul Medical ROmedic

Probleme ureche

26-01-2010
Ana-Maria C
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria C
Buna ziua, sotul meu vorbeste foarte mult la telefon (datorita serviciului). Aproape in fiecare seara isi curata urechea cu betisoare de urechi. Am observat ca i s-a uscat foarte tare pielea de pe toata urechea chiar si in interior (cat am putut eu sa vad) se formase ca o pelicula transparenta. L-am dat cu crema nivea si nu prea a avut nici un efect. Apoi am gasit in casa vaselina de uz farmaceutic. L-am dat cu aceasta si imediat i s-a curatat acea pelicula dar nu in totalitate. In ultima vreme am observat ca i-au aparut mici rani pe ureche si simt un miros foarte urat din zona urechii lui.

Va rog dati-mi un sfat. Nu vrea sa mearga la doctor deoarece are niste experiente foarte neplacute din copilarie cand a mers la doctor.

Multumesc.
11 comentarii
0
26-01-2010, ora 14:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sfatul e simplu.
NU mai curatati urechea cu betisoare... !!!
ca sa intelegeti.. Urechea are proprietatea de a se autocurata.., pielea in conduct creste permanent( ca si unghia) din interior spre exterior.. impingand ceara spre afara.
e suficient sa.si stearga cu un prosop ceia ce iese inafara.
In interior NU trebue sa umblati,.. deoarece este o piele foarte fina, care acopera osul, fara strat de grasime sub piele.. si se traumatizeaza usor.. si se vindeca greu.
cu betisoarele ati introdus infectie si micoza.. care in spatiul mic, umed, cald si intuneric.. se simt ca la incubator !!!
uscati urechea cu uscatorul de par. administrati in ureche alcool boricat.. si stergeti ureche numai in conduct cat ajungeti cu degetul !!!
0
30-01-2010, ora 21:11
Raducanu Simona
Nu este medic/terapeut
Raducanu Simona
Buna seara!Am fost diagnosticata cu Reducerea marcata a pneumatizarii mastoidiene de partea stanga cu osteoscleroza extinsa periantrala si perilabirintica si stergerea detaliilor de structura osoasa.Doresc sa stiu daca se poate vindeca fara sa ajung la operatie, asa cum mi s-a spus? Va multumesc!
0
31-01-2010, ora 10:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fara operatie.. se poate sa auziti mai bine numai cu aparat auditiv !
0
30-08-2012, ora 02:05
hor84
Nu este medic/terapeut
hor84
Va salut Domnule Doctor! De cateva luni am o rana dupa ambele urechi pe care tratat-o cu Fucidin dar reapare mereu.
De cateva saptamani aceeasi rana imi apare si intr-o parte a nasului. Dupa reaparitie ustura oarecum iar pielea se crapa din ce in ce mai tare si sunt fortat sa aplic crema cateva zile. Ce sfaturi imi dati ? Sa merg sa -mi ia o proba de acolo pt analiza pe un betisor steril... sau sa aplic in continuare Fucidin?
0
30-08-2012, ora 08:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca Fucidin este eficient in acest caz
problema este mai profunda, interna.. ( gastro-intestinala)
e nevoie de o cura de dezintoxicare
schimbat regimul alimentar, fara euri, condimente si coloranti din magazine.
trebuie luata VIt A si E.. de 2 ori pe zi intern
locul iritat trebuie sters cu pansament steril cu o solutie de rivanol + alcool sanitar 50/50
de aplicat ung. triderm de 3 ori pe zi
NU se spala cu apa si cu ceai acea zona
0
30-08-2012, ora 16:48
hor84
Nu este medic/terapeut
hor84
Va multumesc pt raspunsul prompt.

Merg sa iau Rivanol + Alcool Medicinal in proportii egale si voi aplica pe zonele cu probleme ; sa inteleg ca si Tridermul il sterg la cateva ore de la aplicare tot cu aceasta solotie Rivanol+Alc.Med. Iau si Vitaminele desigur.

Va mentionez ca zonele se vindecau si cu Nidoflor, nu doar cu Fucidin, dar ranile reparar dupa maxim 1-2 saptamani.
Am sa folosesc Triderm de acum asa cum mi -ati recomandat, insa nu stiu pt cat timp sa-l aplic, poate mi mai lasati un mesaj scurt. Multumesc.

Horia (Ploiesti)
0
30-08-2012, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul pana la vindecare yilnic de mai multe ori
dupa vindecare..mai rar.. la 2+3 zile [entru intretinere
0
30-08-2012, ora 23:16
Mateescu Daniela
Nu este medic/terapeut
Mateescu Daniela
Buna seara D-le Dr. Flueraru Valeriu,
Acum o saptamana am venit de la mare si de atunci urechea stanga e mai mereu infundata (uneori tiuie) si-mi curge un lichid galben urat mirositor. Mi-am pus in ureche Baneocin pulbere (toate ranile mele si ale copiilor mei, ale sotului le vindecam dupa o prelabila curatire/dezinfectare cu miraculosul praf). La inceputul acestui tratament am avut o ameliorare, dar in dupa-amiaza asta mi-a curs din nou si am senzatie de usturime/mancarime. Maine voi merge negresit la un medic ORL (deja am cerut medicului de familie o trimitere). Astept raspuns din partea dvs.
0
31-08-2012, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urechea se curata corect cu apa oxigenata
dfar este obligatoriu consultul ORL
0
31-08-2012, ora 10:06
Mateescu Daniela
Nu este medic/terapeut
Mateescu Daniela
Multumesc mult de tot! Sanatate si spor la raspunsuri/ consultatii pentru alti pacienti.
0
17-02-2017, ora 22:02
ana teaca
Nu este medic/terapeut
ana teaca
Buna ziua. Ajutatima ca rog sa scap de durerile de urechi...in urma cu doi ani am avut o ciuperca in ureche si am facut tratament care a avut efect doar citeva luni, ulterior au aparut din nou mincarimi.. corjita in ureche si prezenta unui lichid neplacut... cum sa procedez sa scap definitiv de aceste simtome? multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum curățăm corect urechile
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •