Probleme umar

17-03-2015
liviunn
Nu este medic/terapeut
liviunn
Buna ziua, as dori si eu sa stiu cam ce tratament as putea utiliza in cazul acesta, o sa povestesc cat mai rezumat ceea ce sa intamplat si daca exista sanse sa nu fiu "taiat", eu nu sunt expert da dupa ce simt, nu cred ca fizioterapia sau alte unguente o sa rezolve problema aceasta.

Deci am practicat sport de contact, de performanta sa zicem, 5 zile pe sapt + sala de forta pentru 2 ani, nici-o problema. Am lasat sportu pentru a depunde masa musculara si m-am axat doar pe sala pentru circa 1 an, aici intamplandu'se si beleaua, impins la piept s-a simtit ca o mica trosnitura si imediat s-a incalzit acel loc, am facut pauza pentru o saptamana- doua, se ameliorase totul ok, insa de atunci umarul trozneste mereu cand ridic mainile din dreptul trunchiului, lateral pana deaspura capului, ultima parte de la umar pana ce ridica mana sus, se aude o trosnitura foarte puternica, insa problema este ca umarul amorteste de fiecare data cand il tin in tensiune, mai ales "in garda" cum este la sporturile de contact dupa maxim 1 min simt nevoia sa-l las pentru cateva secunde jos, trece si apoi iar aceeasi poveste, m-am reapucat de sport dar nu pot face mare lucru asa, am luat tot felul de unguente(finalgon(mare porcarie), sindolo, puterea ursului, gheara dracului, am luat si orteza pentru umar+ benzi kinesio), saptamana viitoare o sa fac radiografie+RMN dar pana atunci as vrea sa stiu cu aproximatie daca e destul de grav sau se poate repara usor, am luat lungit am zis ca trece dar nimic, asa normal nu am probleme cu el, doar ca la unele lovituri nu-l simt stabil, parca ar fugi de acolo, nu am probleme sa am antrenez, nu a sarit umarul niciodata, daca dau cu unguente si o incalzire buna il pacalesc cat de cat dar as dori sa-l repar. Deocamdata sunt in repaus si as dori sa stiu daca acele unguente sunt bune de ceva + iau si artrohelp repair 1plic de 2 ori pe zi, as putea mari doza? este bun de ceva?


Multumesc, o zi buna.
5 comentarii
0
18-03-2015, ora 23:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicul Reumatolog nu v-a zis sa faceti repaus de la efort ?
0
19-03-2015, ora 00:37
liviunn
Nu este medic/terapeut
liviunn
Inca nu am ajuns la doctor pentru un consult exact, trebuia sa fac RMN-ul deocamdata si dupa voi merge.
0
19-03-2015, ora 01:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
RMN-ul este o analiza invaziva. Intai mergeti la Reumatolog si numai el hotaraste daca e cazul sa il faceti. Mama s-a simtit rau 3 luni dupa un RMN la genunchi.
Sapati pe Forum la Osteoarticulare ca au mai fost cazuri ca ale dv. Eu imi aduc aminte ca doctorii i-au sfatuit sa NU mai faca efort.
0
19-03-2015, ora 14:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Celadrin pastile si unguent ati incercat ?

Pe mama au scapat-o de operatie la genunchi.
0
19-03-2015, ora 14:59
liviunn
Nu este medic/terapeut
liviunn
Nu am incercat, voi lua in considerare! Deocamdata iau artrohelp repair, dupa ve termin cu acestea voi trece la acesta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Umărul blocat sau înțepenit
  •