Probleme stomac iritat : de la reflux, HP sau giardia?

31-10-2012
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
Stomacul este cam iritat, mai mereu balonat si cateodata cu dureri spre partea de jos, nu foarte mari. Nu intotdeauna, dar cateodata aceste dureri duc la un scaun mai moale sau apos. Limba incarcata dimineata cu niste mici cerculete albe pe margini. am incercat sa tin un jurnal sa vad care-i problema, dar nu intotdeauna am reactii la aceleasi alimente.
am avut facut o serie de 3 endoscopii ( 1-evaluare, 2, 3- control ) in 2009 la 3 luni. Mi-au spus ca am reflux, esofagita A si la a 2-a endoscopie ca am si o hernie hiatala de alunecare care nu a mai aparut la a 3-a. In toata acea perioada de timp am facut tratament
Am mai facut o alta endoscopie in 2011 la Floreasca si nu se vedea nici reflux, nici hernie, doar pete alb-galbui pe esofag si HP-pozitiv. Luat tratament pentru amandoua. N-am repetat endoscopia pentru HP, n-am mai facut analize sa vad daca mai este, doctorul fiind cel care a zis ca 'dispare daca iei tratamentu'
Am facut si un tranzit in noiembrie 2011, hernie nu, rani nu, un mic 'reflux pasager'. Ce-i drept din cate inteleg doctorul nu a facut tranzitul cum trebuie, ca sunt anumite pozitii pe care trebuie sa le iei si io am stat in pozitia sezut si nu a durat mai mult de 5 minute cu tot cu uitat pe radiografii.
In ultimu timp am eliminat lactatele si chiar fructele incercand sa 'repar' stomacu'. DAR nici asa nu-i sanatos. Greutate nu pot sa pun si oricum sunt putin sub limita greutatii normale. Limba cam ustura/inteapa, si se usuca daca nu mananc sau beau ceva, saliva devine vascoasa si apare si un acrisor/otetit in momentele alea. Ragaituri, balonari, sunete in stomac, bolboroseli, RAR pirozis.
Ce sa fie : de la reflux, de la HP, candida in gura ( diagnosticata de N ori prin raclat ) inteleg ca poate sa vina de la aciditatea mare; sa am giardia ?! Fructe si lactate am mancat toata viata si nu pot sa zic ca am gasit o legatura. dar totusi am ajuns sa le evit. Chestia asta cu stomac suparat am avut-o si in 2009 inainte sa mi se spuna de reflux, dar nu pot sa-mi aduc aminte daca tratamentul de reflux a stopat si simptomele astea.
Stomacul in principiu are obiceiul sa bolboroseasca sa freamete etc. Insa am observat ca a inceput mai rau cand am mancat acum o luna-jumatate niste mezeluri ( dintr-un magazin cu pretentii ) si toata familia a avut probleme in perioada aia, doar ca la mine au cam ramas...

Pana vad medicul de familie, am nevoie de un raspuns, eventual de la un doctor gastroenterolog.

O chestie care se intampla : cateodata simt ca apare un miros ciudat in nas, in gura, pe corp ( nu mereu, dar se intampla ). si de obicei imi vine sa ma duc la toaleta in perioada aia. Nu fac moale dar are acelasi miros ca cel pe care-l simt io per corp. Poate e doar o parere din moment ce nasul e mai mereu uscat si mirosul incepe sa apara cand ma dau cu apa de mare si suflu nasu mai puternic. poate in momentul in care suflu, se forteaza stomacu si se intampla ceva care-mi da mirosul respectiv nu pot sa inteleg
si am mancat o para intr-o seara dupa o perioada lunga de evitat fructe si stomacu a facut figuri un pic ( sunete, miscari etc ), a doua zi m-am stricat la stomac, dar limba era curata de dimineata si a ramas asa vreo 2 zile. Ma gandesc ca fibrele au ajutat sa elimin ceva de prin stomac.
Multumesc
1 comentarii
0
26-08-2018, ora 23:09
nasica
Nu este medic/terapeut
nasica
Nu sunt medic! Medicul dv gastroenterolog v-a recomandat colonoscopie? Intrebati-l va rog, deoarece dupa simptomele descrise si colonul ar trebui explorat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.