Probleme stomac

01-11-2012
pavelsturz
Nu este medic/terapeut
pavelsturz
Sa o iau cu inceputul, acuma circa 3 luni am fost diagnosticat cu o gastrita interna dupa ce intr-o dimineata m-am trezit cu dureri ingrozitoare in abdomen, am luat fermenti lactici care mi-au luat dureriile cu mana, dar dupa aceea cu stomacul nu am mai stat(total) bine.De aproximativ o luna au inceput din nou problemele schimbandu-se simptomele de la o zi la alta, intr-o zi ma durea in partea stanga sub coaste cu o legatura la inima cand trageam aer, a 2a zi in partea dreapta.De o saptamana (dupa ce am avut o zi in care m- am enervat destul de tare) am inceput sa ma simt umflat sub coaste in partea dreapta.Dupa ziua aia daca mancam mai gras, sau pe fuga ma apuca durerea in partea dreapta, si simtand continuu umflat in zona aia.Dupa o saptamana de stres, depresie, si in care m-am macinat zi de zi pentru ca nu stiam ce am m-am dus la medicul de familie care mi-a spus ca are legatura cu gastrita si mi-a dat medicamente specifice.Ieri seara m-am dus la urgente cu speranta ca voi primi ajutor.Dupa 3 ore petrecute in spital cu ace in maini si plimbat dintr-o parte in alta, doctorul a venit cu analizele mele si a spus ca sunt sanatos tun, ca nu apare nimica, ca ar putea fi colon iritat pentru faptul ca ma enervez mult la munca.Am uitat sa sepcific ca eu traiesc in Italia.Simt ca incet incet intru intr-o depresie si inrautatesc lucruriile.Ajutat.ma va rog.Multumesc
Pavel, 21 de ani
7 comentarii
0
01-11-2012, ora 22:43
pavelsturz
Nu este medic/terapeut
pavelsturz
Problema mea este ca nu stiu ce am, daca cineva a avut simptome asemanatoare si ar putea stii ce am va rog sa ma ajutati.Multumesc
0
02-11-2012, ora 21:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ecografie abdomen si depistare Helicobacter Pylori, din sange sau scaun ai facut?
Da, ai nevoie de un diagnostic concret ca sa poti face tratament tintit. Iar pentru diagnostic sunt necesare analize.
Probioticele sunt, intr-adevar, foarte bune pentru problemele intestinale.
Sanatate!
0
03-11-2012, ora 00:28
pavelsturz
Nu este medic/terapeut
pavelsturz
Mi- au facut analize la sange, urina si la piept din care nu aparea nimica.Totusi ieri seara am mai dat un ochi peste foile care mi le-a dat cand mi-a facut iesirea din spital, si el a scris acolo ca as avea colon iritabil, lucru care eu am zis ca nu are cum sa fie, dar ieri facand cercetari pe internet am ajuns la concluzia ca as putea avea colon iritabil, am Absolut toate simptomele.Astazi am cumparat medicamentele recomandate de el si ma simt mai bine.Oricum as vrea sa stiu, pe alte site-uri scria ca de "boala" asta nu mai scapi niciodata este adevarat?Si ii adevarat ca sunt anumite alimente care nu le voi mai putea manca niciodata?
0
03-11-2012, ora 00:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scapi de cauze, scapi de efect. Deci sigur poti sa scapi si de SCI daca gasesti si tratezi cauzele care ti l-au declansat. Organismul se regenereaza daca il lasi si nu-i mai dai ce e nociv.
Mai uitat-te si de investigatiile de care te-am intrebat, conteaza.
0
03-11-2012, ora 16:54
pavelsturz
Nu este medic/terapeut
pavelsturz
Dar din ecografie abdomen pot sa isi dea seama daca am altceva?
0
04-11-2012, ora 06:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce medicamente ai primit ?
0
04-11-2012, ora 22:38
pavelsturz
Nu este medic/terapeut
pavelsturz
spasmomen se numesc medicamentele astea pentru colon, dar din pacate eu nu sunt inca sigur daca am asta, astazi am avut si niste dureri de spate la sale, si durerea si umflatura sub coaste in partea dreapta persista
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: