Probleme severe cu sinusul frontal

06-07-2009
mansol
Nu este medic/terapeut
mansol
Sufar de aproape 7 ani cu sinusul dupa o infectie groaznica la sinusul frontal. Atunci am avut o infectie urata la sinus ce a trecut prin osul frontal, (ma manca fruntea), iar in final sa declansat cu o tensiune de 18 cu 11 cu senzatie ca imi plesneste capul si dureri insuportabile. In final am eliminat vreo 2 saptamani puroi in continuu nonstop, cu un miros foarte urat.
De atunci sufar in continuu. Organismul nu mai reactioneaza la raceli. Cand capat vreo raceala nasul incepe sa ma usture, sa se usuce, iar odata cu usturimea, simt ca se erodeaza (sensibilizeaza) osul frontal. Nu mai am acea aparare naturala a mucoasei nazale, nu mai curge. Am folosit si vata imbibata cu apa oxigenata si am pus-o in narine pentru a stimula reactia mucoasei, sau doar cu apa simpla pentru a-mi pastra umiditate in sinusuri, pentru a stimula imunitatea mucoasei. Daca folosesc antihistaminice usturimea si durerea nazala mai scade in intensitate. Aceasta problema imi afecteaza si organismul, ma simt mereu slabit cu musculatura datorita infectiei permanente.
Am fost acum un an la ORL si mi-a precizat diagnosticul: Rino-Sinuzita Cronica Alergico-Infectioasa.
Mi-as fi dorit in primul rand, o parere in legatura cu vaccinul "Histaminoglobulina" de la Inst. Cantacuzino. Daca da rezultate si daca este indicat sa-l folosesc, avand in vedere ca este preparat cu elemente din plasma umana.

Ce sfaturi imi puteti da? Va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
07-07-2009, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vaccinul este bun ca si imunostimulator.. !
dar aici este vorba de a exclude o sinuzita si anume ce fel de sinuzita!
trebue sa facetio radiografie SAF.. sau Un RMN.. si o sa se vada cum se prezinta sinusurile.
daca este purulenta sinuzita.. de atatia ani.. trebue sa va internatyi in clinica ORL.. pentru tratament de specialitate!
0
08-07-2009, ora 10:13
mansol
Nu este medic/terapeut
mansol
Ati inteles gresit, sau eu m-am exprimat prost. Atunci a fost debutul bolii. In acel an am avut cateva reprize de infectie cu puroi care imi treceau foarte greu. Radiografie SAF nu am de ce sa fac pentru ca nu am puroi. RMN-ul cred ca mi-ar fi de ajutor, pentru a vedea cum se prezinta sinusul la momentul actual. De aproximnativ o luna am o infectie latenta la sinus, deoarece atunci cand inclin capul in stanga sau dreapta (cand dorm), ma dor urechile. Nasul nu a avut nici o reactie la aceasta infectie (viroza). Normal ar fi fost sa-mi curga nasul din abundenta, dar mucoasa se usuca si nu mai reactioneaza. Atunci cand capat o raceala, usturimea din nas se accentueaza, osul frontal il simt "sfaramicios" mucoasa o simt "imbacsita". Probabil toate problemele le am datorita fondului alergic, pentru ca atunci cand iau un antihistaminic usturimea scade.
O sa merg la ORL saptamana aceasta, dar poate mi-ati recomanda un tratament sau cu niste sfaturi pe termen lung. Multumesc pentru amabilitatea dumneavoastra.
0
08-07-2009, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa recomand nimic pana nu stiu ce este in sinusurile maxilare sau frontale.
senzatiile Dvs. nu ajuta la nimic.. sunt doar senzatii subiective si nu pot sa decid daca acele dureri in ureche vin de la sinus.. sau de la coloana cervicala.
Durerea de os frontal se intalneste.. si in sinuzita.. dar si in cervicoartroza.. si in reumatizm.. si in probleme digestive !
dupa ce faceti o in vestigatie sa stim ce este in sinus.. o sa decidem care este tratamnentul pe termen lung!
0
31-08-2011, ora 17:51
mansol
Nu este medic/terapeut
mansol
Revin cu o intrebare la problema mea. Cred ca am un enterovirus de care nu mai scap, ceva ce imi genereaza CFS (sindromul oboselii cronice). Am tot timpul mucoasa iritata si uscata si o stare generala proasta. Ce analiza as putea face in care sa aflu ce virus sau ciuperca poate fi (un antigen din sange). Ma lupt de aproape 8 ani cu problema mea.
0
31-08-2011, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ac investigatiile cele mai amanuntite trebuie sa le faci pentru tractul digestiv...
NUmai un organism cu digestie proasta..duce la o asimilare proasta a vitaminelor si mineralelor.. de aici si imunitate scazuta, si mucoasa uscata si stare de oboseala..
celula umana trebuie sa primeasca nutrienti.. si sa fie normal hidratata cu un anumit PH...
cred ca aici trebie sa cauti boala.. la tractul digestiv...
un organism cu imunitate buna.. este capabil sa distruga orice microb singur..
calea de a lupta cu microbii este total gresita.. exista mii si mii de forme de microbi.. n.o sa reusesti niciodata sa.i omori pe toti.
0
18-10-2011, ora 20:46
mansol
Nu este medic/terapeut
mansol
Multumesc pentru raspuns. Intradevar probioticele asa cum am citit ajuta sistemul imunitar, probabil si foarte multa vitamina C o fi de folos. As vrea totusi sa va intreb daca se poate face vreo operatie neinvaziva cartilajului narinei - de ingustare pentru ca mucoasa nazala sa se refaca in timp si sa nu mai fie expusa la virusuri si alergeni. Mi-as dori sa am nasul congestionat, ce bine ar fi pentru mine. Eu observ ca de fiecare data cand iau antialergice dupa 2-3 zile cantitatea de virusi creste si numai dupa ce intrerup administrarea antihistaminicelor si aplicarii unui tampon nazal imbibat in peroxid de hidrogen 3% mucoasa incepe sa functioneze si sa elimine virusii dar nu indeajuns ca sa ma vindec. Exista un medicament naturist din ierburi cu eficacitate dovedita clinic, dar nu prea este cunoscut pe internet pentru alergii -BIMINNE- ; ati auzit de el? Sunt disperat pentru ca nu pot sa ma realizez in viata datorita conditiei in care ma aflu. Multumesc pentru timpul acordat pentru oamenii cu probleme ca mine.
0
19-10-2011, ora 12:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta un medic ORL.. mai apropate de domiciliu
faci consult la el si investigatii
te tii de el pana nu rezolvi problema difinitiv
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.