Probleme serioase cu vocea.nu stiu ce sa mai cred.

11-07-2008
Moromete4all
Nu este medic/terapeut
Moromete4all
Buna ziua.. ma numesc Paiu N. si am 20 de anii.
Am primit diverse diagmosticuri "polipi pe corzile vocale" "inflamatia amigdalelor" "amigdalita" etc. nu stiu in ce sa mai cred.
Asi dorii sa stiu un diagnostic ferm.
Simptomele si afectiunile de care sufar ar fii : dificultatea de vorbire si
pronuntie a unor cuvinte ; accentuarea ingrosita a
vocei (asta ar fii unele din afectiunile care ma deranjaza cel mai tare pt ca imi este greu sa ma exprim ) ;
adunare excesiva de saliva in cavitatea
bucala (dupa consumare a diversor lichide suc, cafea, ness simt un discomfort in gura si o senzatie lipicioasa... si printre altele am si dificultatii la inghitire si din aceasta cauza imi este greu sa vorbesc)

Va multumesc pt atentie
2 comentarii
0
12-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Am sa incerc sa te lamuresc putin in diagnosticele care le ai.
Polipul de coarde vocala este o afectiune separata care are ca simptom schimbarea tembrului vocii, adic esti mai ragusit sau chear nu ai voce ( dar un polip NU poate sa impedice la pronuntia anumitor cuvinte..si altele sa le pronunti bine..asta tine de sistemul nervos central !
Amigdalita poate sa o ai paralel cu polipii corzilor vocale..nu se exclude si una si alta sunt la distanta si poti sa le ai pe ambele...dar amigdalita da dureri la deglutitie, jena la inghitit...dar... nu afecteaza vocea !
Dificultati la inghitit si greu de vorbiy se intalnesc la pacientii cu probleme neurologice ( pareze, paralizii)
Iti recomand sa faci un examen Radiologic care se numeste TRANZIT ESOFAGIAN BARITAT. o sa inghiti o substabta si o sa arate daca ai probleme la deglutitie pe esofag sau nu !
dupa care sa mergi la un NEUROLOG pentru examenul nervilor cranieni care raspund de deglutitie si vorbire.
astept rezultatele.
0
12-07-2008, ora 00:00
Moromete4all
Nu este medic/terapeut
Moromete4all
De vorbit nu am nici o problema adica nu este vb e nici o pareze, paralizii. numai ca am o voce foarte groasa... si am tendinta sa vorbesc foarte repede. cat despre pronuntie pot sa pronunt... deseorii nu sunt inteles... ies cuvintele mai stalcite. si intro permanenta am gura plina de saliva si simpt un discomfort acest ar mai fiind un factor care ma jeneaa la vorbit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.