Probleme respiratorii la copil de 5 ani

03-06-2010
Relly Nedelcu
Nu este medic/terapeut
Relly Nedelcu
Buna ziua Doamna/Domnule,

am o fetita de 5 ani care frecventeaza gradinita de 2 ani; toata aceasta perioada dar si inainte de gradinita a fost insotita absolut permanent de tuse; i-am facut toate testele de sange, radiografii, spirometrie, panelul pediatric( nu prezinta sensibilitate marita la ceva anume), chiar si bronhoscopie, fara a avea niste rezultate concludente( BK normal, doar o puternica inflamatie bronsica).Este de jumatate de an sub tratament cu flixotide, ventolin, ketof, iar singulair-ul i-a fost introdus de aproape un an. Cu toate acestea tusim in continuare. Tusea nu este permanent seaca, ci se prezinta sub forma brositelor, chiar pneumonii(cu wheezing). La ultimele analize de sange, fetita prezinta VSH marit(dublu), anemie, CVA IgG pozitiv, IgM negativ, leucocite putin marite; deasemenea, are si o dermatita atopica pe brate, transpira abundent in fiecare noapte fara exceptie si din cand in cand ii apar pete rosii pe piele. Avand in vedere pozitivitatea IgG-ului inteleg ca a fetitza mea a trecut printr-o mononucleoza infectioasa. In acest caz, Imi putetzi spune va rog, daca existenta virusului Epstein Barr ii poate da aceasta tuse permanenta sau ar trebui sa merg mai departe cu analizele? Aici ma refer la cele referitoare la limfomul Hodgkin sau credeti ca nu este necesar? Nu mai stiu ce trebuie facut.

Va multumesc anticipat,

Cu stima,
1 comentarii
0
05-06-2010, ora 11:31
Relly Nedelcu
Nu este medic/terapeut
Relly Nedelcu
Va multumesc, apreciez promptitudinea dvs. Trebuie sa spun ca sunt perfect de acord cu ceea ce spuneti, toate aceste medicamente avand efecte adverse. Din pacate am incercat si aceasta varianta de tratament homeopatic pe o perioada de cateva luni, din pacate fara un efect pozitiv asupra starii copilului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.