Probleme postoperatorii otoscleroza

11-09-2015
carmenlupascu
Nu este medic/terapeut
carmenlupascu
Acum cateva zile, in data de 4 septembrie, am suferit pentru a doua oara o interventie chirurgicala pentru otoscleroza. Prima interventie a fost acum un an si jumatate la urechea dreapta, iar acum urechea stanga. Interventia a constat in stapedectomie, si am avut-o in spitalul clinic Ravenna, Italia. Problema mea este ca desi a trecut o saptamana de la operatie, simt o pulsatie in cap, in special partea stanga, unde este urechea operata, si ma simt ca un om beat daca stau mai mult de 10 minute in picioare, sau chiar daca stau in pozitia sezut in pat. De asemenea simt o sensibilitate mare cand imi ating urechea stanga, de aceea nici nu incer sa dorm pe ea, caci simt ca ametesc.Ieri am avut impresia ca am tahicardie, dar mi-am luat pulsul si il aveam de 94. Mentionez ca nu sufar de nici o boala cronica sau de inima. La prima interventie, la urechea dreapta, nu am avut nici un fel de disconfort, nici ameteli ca acum, si m-am recuperat foarte repede. Care sa fie cauza acum de am asemenea probleme? Postoperator mi s-a dat sa pun in ureche 3 pic de 3 ori pe zi EXOCIN 3mg/ml si urmeaza sa ma prezint la control pentru scoaterea pansamentului din ureche. Intrebarea mea este daca sunt normale pulsatiile, practic simt cum imi bate inima in teasta, si daca exista vreun tratament homeopat sau naturist pentru recuperare integrala. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: