Probleme postcolecistectomie | Forumul Medical ROmedic

Probleme postcolecistectomie

08-10-2013
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Pe 25 septembrie am facut operatia de scoaterea colecistului cu laparoscopul(ca urmare a colecistitei acute litiazice).La 7 zile s-au scos firele.Am 4 taieturi -2 mici (au fost cu un fir)in lateral dreapta care s-au vindecat fara probleme si 2 mai mari (au avut 2 fire) unul imediat deasupra ombilicului si celalalt mai sus pe aceeasi linie.Am 87 kg (varsta 48 ani)si tesutul este gras subcutanat.La acestea din urma am facut cate un serom asa ca am fost incizata si am mers zilnic la pansat pana luni.Am fost curata zilnic cu betadina si s-a pus un praf alb, La ombilic nu mai supureaza doar la cealata taietura mai este umed si am ramas la fiecare cu cate o 'gaura'.Acum merg la 2 zile la pansat dar imi este tare teama cand vad ranile desfacute.Eu mai am 4 operatii (2005, 2007, 2009, 2011) pentru un cancer ovarian si recidiva tratate chimioterapic, iar taietura a fost de la ombilic in jos si nu am patit asa ceva.Ce pot face eu acasa ca sa ajut vindecarea.Va multumesc.
9 comentarii
0
09-10-2013, ora 00:11
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In afara de toaletarea locului cu betadina, numai un tratament de cateva zile cu antibiotice ar putea ajuta. Dar numai prescrise de medic.
Acum cativa ani s-ar fi rezolvat cu cateva fiole de polidin, dar acum nu mai avem dreptul la asa ceva, , , , , ,
Sanatate!
0
09-10-2013, ora 09:26
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ylla, medicul nu ti-a prescris antiinflamatoare si antibiotice?
0
09-10-2013, ora 14:14
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Luni cand a vazut plagile mi-a recomandat sa vin la pansat, doar atat, antibiotic am luat 7 zile din momentul operatie, 5 zile injectabil si 2 zile pe cale bucala..D-na asistenta dupa ce a plecat medicul mi-a zis sa vin din 2 in 2 zile la pansat.Atunci mi-a dat cu betadina si mi-a pus un praf alb.La ombilic se uscase rana si nu a mai supurat doar cea de mai sus a supurat.Marti m-a usturat si am sunat la spital si mi s-a spus sa dau jos pansamentul si sa pun comprese sterile.Azi am fost la pansat, la ombilic mi-a pulverizat niste betadina care acum mi-a inmuiat crusta formata si s-a lipit de pansament.La cealalta plaga mi-a pus o crema galbena(tetraciclina) si mi-a strans taietura aplicand pe deasupra direct pe rana leucoplast.Ma ustura si cred ca o sa-l dau jos.Nu siu ce sa fac.Sa incerc sa ma sterg cu betadina si apoi sa pun baneocin pudra si sa acopar cu compresa sterila?
0
09-10-2013, ora 15:39
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Mare grija sa nu te infectezi, ia-ti manusi sterile pentru atunci cand cand atingi ranile necicatrizate.
Inca un pont: poate esti alergica la leucoplast si de asta treneaza tot procesul de vindecare. Ia de la farmacie leucoplast de hartie sau hipoalergic.
Sanatate!
0
10-10-2013, ora 09:56
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ylla, pe 6 sept si eu am facut o colecistectomie laparoscopica, am stat 2 zile in spital (la cererea mea), timp in care mi s-au administrat antibiotice, inflamatoare etc. injectabil, in perfuzie mai bine zis.Din ziua cand am fost externata, dr mi-a recomandat antibiotice, inflamatoare, medicamente pt digestie si altele pt arsuri stomacale timp de 10 zile, daca mai adaug si cele 2 zile din spital, se fac 12 zile de antibiotice si cum eu sunt mai sperioasa din fire, am continuat pana la 14 zile de luat antibioticele, ca sa fiu sigura ca nu ma aleg cu vreo infectie.Am avut ceva dureri in partea dreapta, mai am si acum din cand in cand dar foarte putin, iar firele mele nu au trebuit scoase, au cazut singure (ajutate intr-un fel sa se desprinda de tot ) si asta dupa vreo luna...Tot la cererea mea, am facut si un set de analize, plus o ecografie abdominala pt a vedea daca ceva este in neregula.Te-as sfatui si pe tine sa iti faci macar analizele la sange, o hemoleucograma completa este de ajuns. Nu mi se pare in regula aceasta situatie a ta...nu stiu ce sa spun...Daca as fi in locul tau, as merge in alta parte pt inca o opinie.Esti din Bucuresti?
0
10-10-2013, ora 14:29
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Sunt din provincie.Acum asa a fost conjunctura ca m-am simtit foarte rau si m-am operat la mine in oras.Nu stiu ce sa mai zic, celelalte operatii le-am facut in Bucuresti si nu am avut nici o problema cu toate ca taietura a fost destul de mare, iar acum 2 mici taieturi mi-au creat asa o problema.Maine voi merge la spital si voi cauta doctorul sa vad ce va hotari pentru ca la una din plagi sunt foarte rau, voi vedea ce va fi.Multumesc pentru recomandari.
0
10-10-2013, ora 15:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Parerea mea este sa incerci sa ajungi in Bucuresti, sa te vada un medic chirurg.Off, imi pare tare rau pt ca trebuie sa treci prin toate astea! Eu nu m-am operat in Romania, dar daca reusesti sa ajungi in Bucuresti, iti pot recomanda niste chirurgi buni!
Numai bine iti doresc!
0
11-10-2013, ora 14:49
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
In Bucuresti am dr meu chirurg pentru ca am 3 operatii facute la Colentina.Nu am reusit sa ajung acolo pentru ca am facut criza de colecistita si am ajuns cu salvarea in urgenta si am fost operata.Azi am fost la pansat si mi s-a spus ca din cauza sistemului imunitar slabit sa vindeca mai greu.D-na asistenta mi-a zis ca nu este nevoie sa cheme doctorul asa ca m-a curatat si mi-a facut un altfel de bandaj cu care voi sta pana luni.Daca va fi mai bine voi merge aici, daca nu voi pleca la Bucuresti.In rest ma simt bine, imi tin regimul iau cate un triferment dupa ce mananc si nu ma mai imbalonez, tranzitul intestinal e normal, doar sa mi se inchida plagile.Multumesc pentru sfaturi.O zi buna.
0
19-10-2013, ora 19:20
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ylla, cum te mai simti?Ai rezolvat problema cu inciziile?Sper ca da...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul