Probleme piele maini.

06-12-2012
iuliuscesar
Nu este medic/terapeut
iuliuscesar
Buna seara,

De o anumita perioada de timp am probleme la anumite intervale de timp cu pielea de pe degete, in zonele de flexare dar si pe buricele degetelor, se usuca si crapa pielea, cu dureri destul de mari. Pare o deshidratare dar chiar folosind creme revine.

Am fost la dermatolog, am folosit Clotrimazol si Xerolys dar problema a revenit. Paradoxal la deplasari inafara localitatii sau inafara tarii, efectul dispare in cateva zile. Am incercat sa tin si regim, detoxifiere, dar nu am observat o corelatie. Mai mult consider ca ar fi apa dar sunt cumva inca in cautarea unei explicatii logice.

Multumesc anticipat pentru sfaturi
2 comentarii
0
30-01-2015, ora 01:06
bepe
Nu este medic/terapeut
bepe
Buna, si eu am o problema asemanatoare la degetele mari de la maini, piele uscata intarita si mereu crapa cu sangerari si bineanteles dureroare.
lucrez mecanic auto si aproape toata ziua am manusi in maini, iar in zilele nelucratoare duminica si uneori sambata cand nu port manusi situatia se agraveaza, pielea bolnava se usuca repede si creapa usor.
Am aceasta problema de multi ani si nu stiu daca se va vineca vreodata...
0
30-01-2015, ora 14:54
anda-andreea
Nu este medic/terapeut
anda-andreea
Buna si eu m-am confruntat cu aceasta problema. Medici din Spania mi-au recomandat sa folosesc sapunul Terlactine si crema Ureavit. De curand am venit in tara si le-am gasit si in farmaci. Sunt hidratante, dermoprotectoare, antialergice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •