Probleme penis | Forumul Medical ROmedic

Probleme penis

21-01-2014
marius2525
Nu este medic/terapeut
marius2525
Buna ziua, am si eu niste intrebari de pus.
Nu mi se mai scoala penisul ca inainte, se scoala greu, si nu mai e asa tare..e moale..
Problema mea este din cauza mastrubarii cred, masturbare in exces de multi ani, de pe la 13 ani..in prezent am 20 de ani.
Este foarte greu sa te opresti din acest viciu, dar de cateva zile nu mai m-am masturbat..de ce?pentru ca am vazut ca nu se mai scoala si am dat pe net sa citesc cauzele..si m-am speriat..
As vrea niste sfaturi va rog, in ultimu timp sunt stresat..slabit, dorm mult, as dori sa stiu cand imi revin la normal (penisul), vreau sa am penisul ca inainte, sa mi se scoale repede, sa fie tare...ce trebuie sa fac? Oare poate sa fie si o potenta psihica?Ipotenta?Organismul slabit?In cat timp revine?
Oare am Anxietatea de performanta sexuala ? Am fost si putin anxios acum cateva luni..am avut si probleme cu anxietatea, dar mi-a trecut in mare parte, sper sa nu revia. Eu sunt un tip mai sufletist, si foarte grijuliu.
Multumesc frumos, as dori un rapuns clar si fara glume.
4 comentarii
0
21-01-2014, ora 18:54
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
Marius

in mare parte sa zicem este masturbarea...de ce?pai gandeste-te ca mananci in fiecare zi cartofi prajiti?crezi ca dupa un timp maimananci??asa este si la masturbare..practic tie nu ti se mai acumuleaza tensiune sexuala(de aici vine si pofta f mare de sex, cand te exciti penisul devine f tare...etc etc)poate sa fie si anxietatea...si mai mult decat toate, cred eu ca e la tine in cap(pe baza psihica...adica incepe sa te preocupe lucrul asta atat de tare incat, creierul se orienteaza spre problema ta si nu spre placere)...sfatul meu pentru tine este sa lasi masturbarea o saptamana..in saptamana asta sa faci sport(fotbal, baschet, sa patinezi.sala...)ca sa ai o circulatie buna a sangelui...incearca sa faci alte lucruri care sa nu te mai duca cu gandul la masturbare si o sa vezi rezultatele.aaa si inca ceva..masturbarea excesiva duce la o ejaculare prematura in timpul actului sexual..asa ca sper ca nu vrei sa te faci de cacao in fata unei fete???bafta multa si sper sa vii cu vesti bune!!o seara faina!
0
21-01-2014, ora 19:00
marius2525
Nu este medic/terapeut
marius2525
Mersi de sfat !
0
15-04-2014, ora 20:41
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, PloieÅŸti
Psiholog Stefan Liviu
Masturbarea este un fapt pe care societatea (ex: biserica) de-a lungul timpului l-a condamnat. In dezvoltarea sa, barbatul inca de tanar, se afla intr-o situatie pe care nu reuseste sa o controleze: erectia apare de la varste fragede, iar copilul reactioneaza inconstient prin ' a pune mana'. Acest pus de mana se transforma in autosatisfactie, si frecvent devine obicei. Cand citim despre oameni care se masturbeaza, incercam in primul rand sa aflam motivul. Dar informatia este usor falsa si de cele mai ori nu reusim sa o interpretam cum trebuie. Atunci intervin forte interioare care incercand sa dea dreptate ideilor altora legate de ce e bine si ce este rau ne incetinesc procesele fiziologice.
Psiholog Liviu Stefan
0
12-01-2018, ora 11:02
Dsq10
Nu este medic/terapeut
Dsq10
Ce ai rezolvat ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea erecÈ›iei - cauze, remedii, tratament È™i sfaturi utile
  •