Probleme ochi:usturime, intepaturi, puncte plutitoare

22-08-2015
PaulIsAnUser
Nu este medic/terapeut
PaulIsAnUser
Buna ziua! Am 14 ani si cred ca am niste probleme de vedere. Acum cativa ani am fost la un control la ochi si cred ca am avut o dioptrie mica, nu imi amintesc clar, insa in orice caz mica. La ochiul drept in dreapta irisului se vede o pata rosie, o am din copilarie/nastere. Se observa o vena de culoare rosiatica puternica care duce spre o zona de o culoare rosie mai pala si mai intinsa. A da, acea dioptrie eraa ochiul stang din cate imi amintesc. In ultima vreme am observat ca ma cam ustura ochii, mentionez ca se intampla sa folosesc telefonul in exces, mai ales ca in ultima perioada nu am mai avut acces la PC pentru ca sunt plecat din oras. Am citit despre regula 20-20-20 si o respect de obicei, observand ca ma ajuta. In dimineata asta am vazut ca in coltul exterior am niste intepaturi in ochiul drept in zona petei aceleia care dureaza cateva secunde si dispar. Observ si scaderi de vedere in ultima vreme si inca un detaliu, am privit eclipsa din martie cu ochii liberi :p. Aa da, si vad si niste puncte plutitoare in vedere, care as crede ca s-au inmultit dupa eclipsa.
Daca ma poate cineva lamuri :)

Multumesc anticipat,
Paul
2 comentarii
0
22-08-2015, ora 15:17
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Paul, ai 14 ani. Si e posibil sa ai o MICA problema la ochi acum. Si sa nu fie legata de calculator sau altceva, dar acestea pot mentine ori agrava problema. Timpul trece in defavoarea ta.
Singurul lucru pe care il poti face este sa le spui parintilor tai si sa te duci urgent la un oftalmolog care-ti va pune un diagnostic corect.
Nu poti sa stai asa. Iarta-mi cinismul, dar iti place sa vezi, nu? Nu obtii raspunsuri sau 'picaturi' pe forum.
Evita o MARE problema. E atat de simplu!
0
23-08-2015, ora 08:50
PaulIsAnUser
Nu este medic/terapeut
PaulIsAnUser
Okay, asa am sa fac. Am vorbit cu parintii acum ceva timp ca vreau sa-mi fac un control pana incepe scoala, acum o sa readuc subiectul in discutie. Multumesc mult! :) :D

Paul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.