Probleme mari la inghitit

03-01-2012
marian.p
Nu este medic/terapeut
marian.p
Am 25 de ani, acum ceva timp (4-5 luni) m-am mutat in Bucuresti (sunt din Constanta), totul mergea ok pana cand intr-o seara fiind obosit si putin racit am zis sa iau un Paracetamol Sinus: m-am inecat cu el, in sensul ca mi-a ramas in gat vreo 20sec in care m-am chinuit sa-l inghit iar in cele din urma am si reusit dar apoi a ramas blocat (s-au lipit de esofag) undeva mai jos in dreptul pieptului. Am stat pana la vreo ora 2 noaptea asta in timp ce beam tot ce gaseam pana in sfarsit mi-a ajuns in stomac.

Peste o sapt. am inceput sa am dureri in piept in zona unde se blocase, nu le-am dat mare atentie, am zis ca poate mi-o fi zgariat ceva pe acolo si o sa-mi treaca; ajuns in Constanta am iesit pe afara la cumparaturi si am stat mult fara sa mananc, seara mi s-a declansat iarasi acea durere dar de data asta am inceput sa vomit foarte puternic si des: am ajuns la urgenta.

Dupa cateva zile, am facut o endoscopie din care a reiesit ca am reflux esofagian si ceva cu chinezie (am sa caut exact diagnosticul), mi s-a dat tratament pt. asta ( eram la inceputul lui noiembrie aici )

Toate bune, am luam tratamentul, durerea incepuse sa dispara, pana cand dupa o saptamana, iarasi mi-a ramas ceva in gat: Omeranul insa nu la fel de puternic. Iar de atunci in locul unde a ramas am simtit ceva cand inghiteam si in plus cred ca mi s-a 'activat' si frica de inghitit.

Am zis sa ma duc la ORL poate am ceva in gat, s-a uitat de doua ori la laringoscopie si mi-a zis ca totul e ok si ca probabil este de la frica si mi-a zis sa o iau incet si sa-mi revin.

Asta am si facut, insa tot nu puteam sa inghit decat mancare lichida asa ca mi-am luat un blender ca sa pot manca ceva, incepusem sa-mi revin, deja ajunsesem sa mananc paine prajita cu putin pateu, pana cand iarasi... am avut impresia ca mi-a ramas putina in gat si iar m-am panicat.

De mentionat ca de fiecare data cand se intampla asta faceam un atac de panica in care simteam ca mi se umfla gatul si respiram foarte greu, am fost si la urgenta (la fel mi-a zis ca sunt ok, mi-au dat niste calmante)

Faptul ca mancam foarte putin combinat cu oboseala de la munca si poate cu faptul ca locuiam singur si-au pus amprenta si am slabit foarte mult.

Ajungem la Craciun: cu o saptamna inainte sa plec acasa de sarbatori de vreo trei zile tot ce mai mancasem erau niste batoane kinder si ceva supe. Am vrut sa prind trenul si am alergat un pic dupa el, l-am prins insa am facut un atac de panica la 5min dupa ce a plecat, practic toate cele trei ore am simtit ca am gatul umflat si ca ma sufoc; am reusit cat de cat sa ma calmez insa a fost oribil, bineinteles cand am ajuns in gara direct la urgenta.

De atunci au trecut cam doua saptamani, am inceput sa-mi revin cat de cat, am mai fost la un doctor (cel care mi-a facut endoscopia - Tofoleanu ) si i-am explicat toate cele, mi-a zis acelas lucru, sa o iau incet si sa incep iarasi sa mananc.

Ceea ce am si facut, incet incet, am inceput sa mananc cate ceva mai gros, de exemplu acum cateva zile am reusit sa mananc un ou fiert cu niste chipsuri fara sa-l bag la blender, unica problema este ca ieri seara iarasi am vrut sa mananc niste pireu dar il inghiteam foarte greu pana cand iar am ajuns in starea aceea de panica, nu a durat atat de mult si nu a fost atat de puternica dar e clar aceiasi stare.

Acum am iarasi gatul foarte incordat si abia mai inghit mancarea la blender, simt un nod in gat imediat cand inghit si mai simt si ceva jos la baza gatului, ca si cum mancarea s-ar opri acolo. Cand incep sa mananc ceva este cel mai greu, apoi dupa cateva linguri parca inghit mai usor.

Practic cand inghit sunt constient de asta si mai rau am inceput sa fiu constient si de felul cum respir, deci lucruri care inainte se faceau din reflex, eu acum incerc sa le coordonez... realizez ca nu trebuie sa fac asta dar daca nu sunt atent mi-e frica sa aspir mancarea, chiar mi s-a intamplat fara sa vreau dar erau lichide.

Mai mult, am observat ca pe limba mi se depune un strat alb, gros, in special la baza ei, l-am curatat cat de cat cu betisoare din acelea de urechi si parca ma simt mai bine, dar nu reusesc sa-l curat si pe cel de la baza limbii si exact acolo simt ca este incarcat.

Stiu ca este foarte mult de citit, insa am vrut sa pun tot contextul, de mentionat ca ma duc si la un psihoterapeut.

Din cate am cautat de pe net, chiar si aici am vazut ca este o problema destul de complicata si de care nu se scapa asa usor, am inteles ca este nevoie de multa vointa, dar nu stiu, deja simt cum imi distruge viata, in plus sunt si o persoana in general slaba, cred ca aveam maxim 55kg cand am ajuns in Bucuresti, am slabit vreo 10.

Acum incerc sa iau niste suplimente si vitamine sa-mi mai revin si ma gandesc sa ma duc iarasi la un ORL-ist si aici in Constanta, temporar am ramas aici: mi-am luat un concediu de 2sapt. si daca nu voi rezolva cumva pun problema chiar sa renunt la Bucuresti.

Multumesc anticipat pentru orice sugestie sau ajutor.

Un medic ORL foarte bun in Constanta ? Psihoterapia vad ca ma ajuta dar nu atat de mult pe cat mi-as dori.
5 comentarii
0
03-01-2012, ora 23:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.nu Mai mananci cipsuri si alte prosti uscate, iritante pentru gat
2. Valeriana tinct.30 pic la 8 ore in pitina a pa
Nospa fiole 2_3 pe si inainte de mancare injectabil sau baute
Ginseng file 2 pe si debut
3. Ceai de maces si de mental 2 litri pe si obligatoriu
Unt, smantana...consumart zilnic cat poti
Ulei de catina, aloe, coenzima q 10
0
04-01-2012, ora 21:44
danasamuel
Nu este medic/terapeut
danasamuel
Va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine, ma numesc Dana
Buna ziua. In urma cu 2 ani am fost diagnosticata cu rinita cronica, dupa care am fost operata de cornete. A fost totul ok, dar dupa un an parca a recidivat. Nasul nu imi este asa infundat ca inainte de operatie dar mucoasa e groasa si nasul iritat, iar noaptea am senzatie de nas infundat. Gatul imi este uscat si ma ustura cumplit, pe langa faptul ca am o tuse seaca ce imi irita gatul si sunt ragusita. Am avut tratament cu spray Awamis si pastile Aeronaze. A dat randament vreo 4 saptamani dar atata. Acuma beau ceai de nalba cu miere si folosesc picaturi Pinosol. Daca ma poate ajuta cineva (as vrea nu ameliorare ci vindecare), sau un tratament care sa aiba rezultate pe un termen mai lung. Sau ceva preventiv, cand incep simptomele sa administrez deja un tratament pentru a stopa efectele astea care ma deranjeaza enorm.
Va multumesc anticipat
0
04-01-2012, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o rinita cronica operata recidiveaza numai in cazul nor problems internet nerezolvate
Faceti investigatii la gastrologie si scimbati radical regimul alimentar
0
05-01-2012, ora 16:54
danasamuel
Nu este medic/terapeut
danasamuel
Multumesc. Dar nici odata nu am avut probleme cu stomacul.
1
05-01-2012, ora 23:43
marian.p
Nu este medic/terapeut
marian.p
Multumesc si eu, am mai fost odata la ORL si acum mi-au gasit o ciuperca in gat, ca sa o citez pe dna doctor "e carne vie aici, nu stiu cum ai reusit sa inghiti pana acum".

MI-a dat tratament si am inceput sa-l iau, parca vad imbunatatiri, nospa mi-a recomandat si ea, presupun ca este ok daca beau fiolele in loc de varianta pisata a lor.

Este ok sa consum lactate ? Ca am inteles ca mi-ar face rau...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Alergie sau răceală?
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  •