Probleme la inghitit!

20-11-2009
mdanutya
Nu este medic/terapeut
mdanutya
Tatal meu are probleme cand inghite mancarea.Face tratament de 3 ani pt diabet/ hipertensiune /hepatita stabilizata..etc si de cateva saptamani simte o durere in gat cand incearca sa inghita mancarea, el zice ca are senzatia ca ar avea ceva in gat care parca-i da mancarea inapoi.Acum medicamentele le ia pisate cu ceai.El a fost fumator cam 23 de ani iar acum nu mai fumeaza decat 3-4 tigari.Are si o tuse seaca si i se rupe o pleura crem-galbuie din gat.Nu are febra nici probleme cu respiratia, doar vorbeste foarte ragusit dar mai ales in timpul zilei si mai alez cand iese la aer rece sau cand e ceata.A facut trtament cu antibiotice si biseptol(recomandat de medicul de familie)dar nu prea a avut efect.I-am luat niste pastile cu mentol, naturiste si alte ceaiuri pt gat si s-a simtit un pic mai binisor dar nu foarte bine.A mancat cateva zile normal dar iar se ineaca din cand in cand.De fiecare data mai ia cate o pastila mentolata si zice ca parca ii elibereaza gatul si poete inghiti mai bine.Nu stiu ce sa facem i la ce medic sa mergem?!Sau ce tratament ar mai putea lua?!
4 comentarii
0
22-11-2009, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca nu e bine!
urgent trebue sa mergeti la ORL.. pentru consult si investigatii( laringoscopie si tranzit baritat esofagian)
undela.. la granita intre laringe si esofag.. este o problema!!!!
0
08-01-2010, ora 22:20
mdanutya
Nu este medic/terapeut
mdanutya
Imi pare rau ca nu am mai intrat de mult pe aici.dar intre timp am facut mai multe analize(tomografie, radiografie) si i s-a luat si biopsie din gat prin stomac si prin gura..deci 2 biopsii.de la cea luata prin gura i-a venit urmatorul rezultat:"Fragmente de mucoasa esofagiana prezentand arhitectura remaniata printr-o proliferare epiteliala maligna cu aspect histopatologic de carcinom slab diferentiat:asociat se evidentiaza leziuni histopatologice de esofagita de reflux si actinomicoza"
Imi dau seama ca nu e chiar bine...dar as vrea dc se poate sa-mi explicati mai exact ce inseamna ?!Va rog din suflet dc se poate sa-mi raspundeti cat mai repede!
0
09-01-2010, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. nu este bine deloc.
pe fond de reflux gastroesofagian sa dezvoltat o tumora care este insotita si de o invazie micotica locala.
tumorile esofagiene nu se opereaza asaca unica solutie este chimioterapia.
0
09-01-2010, ora 14:42
mdanutya
Nu este medic/terapeut
mdanutya
Va merge marti sa inceapa terapia la Fundeni, ca acolo i s-a dat si un astfel de rezultat la biopsie.as vrea sa stiu cat de grav este.este ceva galopant?riscurile.fiind "slab evidentiat" banuiesc ca exista sanse de vindecare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: