Probleme la inghitit!

19-11-2009
mdanutya
Nu este medic/terapeut
mdanutya
Tatal meu are probleme cand inghite mancarea.Face tratament de 3 ani pt diabet/ hipertensiune /hepatita stabilizata..etc si de cateva saptamani simte o durere in gat cand incearca sa inghita mancarea, el zice ca are senzatia ca ar avea ceva in gat care parca-i da mancarea inapoi.Acum medicamentele le ia pisate cu ceai.El a fost fumator cam 23 de ani iar acum nu mai fumeaza decat 3-4 tigari.Are si o tuse seaca si i se rupe o pleura crem-galbuie din gat.Nu are febra nici probleme cu respiratia, doar vorbeste foarte ragusit dar mai ales in timpul zilei si mai alez cand iese la aer rece sau cand e ceata.A facut trtament cu antibiotice si biseptol(recomandat de medicul de familie)dar nu prea a avut efect.I-am luat niste pastile cu mentol, naturiste si alte ceaiuri pt gat si s-a simtit un pic mai binisor dar nu foarte bine.A mancat cateva zile normal dar iar se ineaca din cand in cand.De fiecare data mai ia cate o pastila mentolata si zice ca parca ii elibereaza gatul si poete inghiti mai bine.Nu stiu ce sa facem i la ce medic sa mergem?!Sau ce tratament ar mai putea lua?!
3 comentarii
0
19-11-2009, ora 19:10
iri myn
Nu este medic/terapeut
iri myn
Suspiciuni pot fi multiple:
1. Dc hepatita nu ar fi stabilizata si ar evolua spre ciroza este posibil sa determine asa numitele varice esofagiene (adica o dilatare a venelor de la nivelul gatului) dar afectiunea trebuie sa fie situata foarte sus ca sa determine probleme la deglutitie ceea ce e mai putin probabil.
2. Dezvoltarea unei posibile afectiuni tumorale care sa impiedice inghitirea alimentelor solide in faza incipienta pana la dificultati in administrarea bauturilor, in fazele tardive. Deduc asta pentru ca ati mentionat ca tatal Dvs. este fumator.
3. Inflamatie a zonei prin procese de iritatie asupra mucoasei datorita fumului de tigara, alimentelor prajite sau dure care sa amplifice durerea.
Daca vorbeste ragusit este posibil ca procesul sa fi afectat si corzile vocale si sa se fi extins catre trahee si mai jos spre caile aeriene inferioare fapt care ar explica tusea si expectoratia.

Acestea raman fara doar si poate niste suspiciuni si nici decum certitudini. Dar, puteti apela la institutul de pneumologie Marius Nasta pentru o posibila bronhoscopie intrucat patologia pe care ati descris-o se indreapta predominant spre patologia aparatului respirator.
Pentru investigarea esofagului care e situat in spatele traheei se poate face endoscopie, o metoda utila care vede orice afectiuni existente pe tractul digestiv.
0
19-11-2009, ora 19:17
mdanutya
Nu este medic/terapeut
mdanutya
Multumesc tare mult pt raspuns, din pacate noi suntem dintr-o localitate din jud Galati si ne-ar fi mai greu sa ne deplasam la acest institut.A avut cateva zile in care nu a putut inghiti nimik solid, dar acum reuseste sa inghita mai ales dc mesteca f bine, doar ca se mai ineaca din cand in cand adica o data la 2-3 zile.De vorbit vorbeste ragusit insa iar cand tuseste i se rupe din gat.
0
24-11-2009, ora 19:21
marius musat
Nu este medic/terapeut
marius musat
De mai mult timp simt ca am ceva in gat, ca o seminta, nu ma deranjeaza cand mananc, dar imi provoaca acea senzatie de a tusi.Am fost la orl, am facut fibroscopie nazala, tomografie, raze la plamani si nimic, medici spun ca nu e nimic, doar o senzatie, dar nu este asa pentru ca ma deranjeaza si simt ca e ceva.La endocrinolog nu am fost, ce sfat imi puteti da.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.