Probleme hirsutism, acnee, nedezvoltarea sanilor

07-04-2013
Fleurdelys
Nu este medic/terapeut
Fleurdelys
2010

Primele analize in sensul asta arata ca productia de testosteron era de 3x mai mare decat cea de estrogen;


Diagnostic: hiperandrogenism, ovare cu dimensiuni normale cu aspect polichistic 2 - 5 mm
Tratament: Androcour 50 g si Diane 35 pe 3 luni

Si am luat pentru putin timp pulberi de plante.

2011

la parhon:
T4 = 7, 8 AuUI/mL
FSH = 11, 23 mIU/mL
LH = 3, 55 mIU/mL
DHEA-S = 227, 9 Aug/dL
TSH = 1, 3
17hidroxiprogesteron = 0, 664 ng/ml
Estradiol = 38, 47 pg/mL
Testosteron liber = 0.002 nmol/l
Creatinina = 1, 03g/24h
CU-cortizol urinar = 240, 6 microg/24h

Diagnostic principal: sindrom ovarian polichistic
Diagnostice secundare: alte tulburari ale pubertatii si malnutritie proteino energetica usoara
Tratament: inca 3 luni de Diane 35

Dupa asta am luat Female Hormones Blend pentru cateva luni si am incercat si mai multe remedii homeopate pe 6 luni.

2013

ecograf - ambele ovare au multipli foliculi mici 3-4 mm cu aspect pseudomicropolichistic

estradiol = 48, 8 pg/mL (a 13/14 a zi a ciclului menstrual)

progesteron = 1, 13 ng/ml
DHEA-S = 223 ug/dl (ambele in a 20 a zi).


Am 19 ani si in ciuda tratamentelor de a lungul timpului nu vad nicio diferenta.
Ma puteti indruma macar spre medici specializati exact pe ce am nevoie? Sau daca stiti vreun caz asemanator, vreo idee, alta varianta pe care n am incercat o sau pe ce anume ar trebui sa insist?
Multumesc
1 comentarii
0
11-04-2013, ora 11:36
roxana lorincz
Nu este medic/terapeut
roxana lorincz
buna ziua
acuz 5 ani am fost diagnosticata cu boala hirsutism, am facut un tratament cu androcur timp de doi ani de zile, timp in care mi sa dereglat ciclul menstrual.nu am ovare polichistice dar in schimb sunt cu hipotiroidism(fac tratament ).de cand ma stiu am avut probleme cu parul nedorit, dar acuma a inceput sa imi iese pe gat, fata si zona perniala.as dori sa ma ajutati ce sa fac sa reiau iara tratamentul cu androcur si anticonceptionale (Diane 35)?imi este foarte frica de repecursiuni, pt ca toata lumea zice ca te afecteaza in timp cu mai mari dereglari hormonale, am uitat sa mentionez ca in timpul tratametului mi-a suit si prolactina, nu mai stiu ce sa fac, va rog ajutati.-ma.aaa am uitat sa mentinonez ca ma chinui de 5 ani sa raman insarcinata dar nimic :((((
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Diferența dintre hirsutism și hiperpilozitate (și recomandări în ambele cazuri)
  •