Probleme grave rinichi

04-04-2011
Petrut Aurica
Nu este medic/terapeut
Petrut Aurica
Buna ziua. In urma cu un an am fost diagnosticata cu calculi biliari, si renali. Dupa tratament am eliminat calculii renali si biliari, dar in urma tratamentului m-am ales cu dureri de stomac, balonari. Apoi pentru durerile de stomac am primit tratament Ranitidina, in urma caruia m-am ales cu durere al rinichiului drept, si inca o durere undeva mai sus aproape de coasta, si am mai observat o tulburare pronuntata a urinei, si urinari frecvente. Ar mai fi faptul ca dimineata ma trezesc cu fata umflata, si sunt foarte constipata. Pentru aceasta iau zilnic cel putin doua tablete de fiobilin. Va rog sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
06-04-2011, ora 03:35
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Fata umflata dimineata poate fi intr-adevar de la rinichi. Trebuie masurata tensiunea, ecografie abdominala, analize pentru rinichi (uree, creatinina, ionograma etc.). Urinarile frecvente, urina cu culoare schimbata, dureri in zona rinichiului - poate fi infectie urina - trebuie examen de urina si urocultura. Am cautat, si Ranitidina nu pare sa aiba efecte secundare pe rinichi. Cred ca problemele vin de la infectii urinare, eventual intretinute de calculii renali. Numai bine!
0
09-04-2011, ora 17:37
Petrut Aurica
Nu este medic/terapeut
Petrut Aurica
Va multumesc pentru raspuns,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.