Probleme ginecologice?

26-08-2009
roxanika09
Nu este medic/terapeut
roxanika09
Buna ziua.
Am o mica/mare problema
De doua saptamani..am slabit aproximativ 7 kilograme.. nu am mai avut pofta de mancare. si am profitat de lipsa poftei ca sa slabesc si am inceput sa fac si aproximativ 200 de abdomene pe zi.
De 3 zile nu am mai putut sa fac deoarece imi este rau... am mereu stari de voma desi nu am vomitat si ma durea foarte tare la miscari in zona ficatului si uneori ma si inteapa.
Astazi... am avut si o sangerare menstruala scurta cu un cheag destul de maricel.. desi mai am o saptamana pana la terminarea foliei de anticonceptionale.
Ce poate sa fie? Ce sa fac?

Multumesc anticipat
12 comentarii
0
26-08-2009, ora 19:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat cu experienta care poate sa va ajute fara efecte secundare la astfel de probleme care nu sunt de ignorat deloc.
0
26-08-2009, ora 19:23
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mergeti la medic!!Nimeni nu slabeste asa din senin, fara a avea o cauza!!Cel mai bine consultati-va cu medicul de familie!!
0
26-08-2009, ora 22:37
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Doamne ajuta tuturor care citesc acest articol. Am si eu o problema, despre Orgametril, acest medicament mi-a fost recomandat de medicul meu ginecolog sa il iau 3 luni de zile consecutiv, banuiesc ca sa-mi induca menopauza ( greseala mea ca nu am intrebat). Cert lucru ca de cand am inceput sa-l iau m-am simtit foarte prost, stari de ameteala, stari de depresie, stari de voma, dureri de cap, insomnii, transpiratii, dar cel mai mult ma deranja febra, aveam in permanent febra, aceasta varia intre 37, 3 si 37, 7. In momentul cand am inceput sa iau acest medicament eram intr-a 12 zi de ciclu, aveam de gand sa-l iau 90 de zile, dar dupa 12 zile l-am intrerupt. Mi-a venit cilul dupa 2 zile, dar nu mai am nici un fel de simptom de rau si mai ales febra nu mai am. Nu stiu daca a fost bine ca am intrerupt acest tratament, dar cert lucru am o stare generala mai buna. Ce tratament se mai poate lua in reglarea unui ciclu? Imi este jena sa ma duc la medicul meu ginecolog sa-i spun ca am intrerupt tratamentul prescris de dumnealui. Eu am 49 de ani si ma indrept spre menopauza, din pacate mai sufar si de poliartrita reumatoida care este posibil ca din cauza tratamentului cu Methotrexat sa am dereglari de ciclu. Ce sfat imi puteti da?
0
27-08-2009, ora 13:31
roxanika09
Nu este medic/terapeut
roxanika09
Incepe sa imi fie din ce in ce mai rau..stari de voma intense...dar nu pot sa vomit... am junghiuri puternice in zona uterului si sangele nu este ca de menstruatie.. m-am inselat...pentru ca nu curge...se coaguleaza acolo..nici nu stiu cum sa explic... ideea este ca e foarte negru. diseara la ora 7 am programare la ginecolog.. dar pana atunci nu stiu...sunt foarte speriata.
0
27-08-2009, ora 19:50
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
roxanika09, incearca sa te calmezi si fii sigura ca medicul iti va recomanda un tratament eficient.
Stii cum se spune, orice problema are cel putin 2 rezolvari, asa ca fii curajoasa!!Te asteptam cu vesti bune.
Numai bine!
0
27-08-2009, ora 19:59
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Florika, nu ai de ce sa te jenezi in fata doctorului pt ca ai intrerupt tratamentul dat de dumnealui, asa este si normal!!Tu te incadrezi perfect la reactiile adverse date de orgametril si era normal sa interupi trat.din cauza reactiilor adverse, care mai mult iti faceau rau!!Mergi cu incredere la medic, spune-i despre aceste reactii si cu siguranta o sa gaseasca o rezolvare!!
Numai bine!!
0
28-08-2009, ora 22:38
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Multumesc draga Jaquelinne pentru mesajul transmis, ma programasem la alt medic ginecolog, asa ca sa mai aflu si parerea altui medic, dar vazand ca ma simt bine si nu mai am nici o scurgere nu m-am mai dus cu banii aceea am platit lumina. Eh ce sa-i faci cand sunt multe datorii, mergi si la medic dar trebuie sa platesti si datoriile. Am facut rau ca spre seara mi-a mai venit putin roz, acum ce sa fac las totul pe luni. oricum m-am programat si la un medic endocrinolog si cred ca mai repede ma duc acolo. Cu ajutorul lui Dumnezeu va fi bine. Intru in panica pentru orice si asta ma face sa am o stare proasta. Multumesc inca odata si doresc la toti multa sanatate sufleteasca si trupeasca.
0
28-08-2009, ora 23:22
roxanika09
Nu este medic/terapeut
roxanika09
intr-un final am fost la ginecolog... domnul doctor si-a pus mana in cap si a spus ca nu intelege de ce este uterul cu sange pentru ca nu este nici perioada si nu este nici sange menstrual.. mi-a facut consult m-a palpat si aveam dureri mari...mi-a facut si eco cu sonda vaginala...uterul si ovarele erau ok... mi-a dat o reteta cu Zanocin, Polygynax ovule si indometacin supozitoare la diagnostic a trecut congestie pelviana...
Ieri seara am luat cele 3 prescrise si de dimineata nu mai aveam sange dar tot imi era rau.. asa ca m-am gandit ca starile de greata totusi sunt de la ficat si am baut un ceai hepatic care intr-adevar m-a facut sa ma simt mult mai bine.. dar acum seara a inceput din nou sa imi sangereze...si de data asta nu mai este negru sangele ci este rosu... nu mai inteleg nimic sincer.
0
29-08-2009, ora 00:21
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Florika, este foarte bine daca te duci si la medicul endocrinolog, nu strica !Asta este, de cele mai multe ori, datoriile isi spun cuvantul, nepermitand sa mai avem grija si de noi, dar nu sta asa, pt ca pana la urma este vb de sanatatea ta la mijloc, iar daca nu exista sanatate, nu exista nimic pe acest pamant!!
Multa sanatate!
0
29-08-2009, ora 00:39
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
roxanika09, continua cu tratamentul dat de medicul ginecolog, evita contactele sexuale pe perioada tratamentului.Congestia pelvina inseamna o acumulare mare de sange in zona respectiva si poate avea mai multe cauze!Zanocin este un antibiotic, recomandat in astfel de infectii pelvine, ovulele deasemeni se utilizeaza in tratarea locala a infectiilor vaginale, iar indometacinul are proprietati antiinflamatoare si reduce durerile!Sper ca ti-a spus medicul ca supozitoarele se introduc in rect!
Exista posibilitatea ca si o sarcina sa produca aceasta congestie pelvina, la fel si aparitia menstruatiei!
0
29-08-2009, ora 00:42
roxanika09
Nu este medic/terapeut
roxanika09
multumesc de raspuns jaquelinne :)) normal ca stiu unde si cum se introduc supozitoarele :))
de sarcina mi-a zis ca s-ar putea sa fi fost dar nu poate sa imi spuna exact...oricum..daca nu inceteaza sangerarea o sa ma duc iar la un control.. pentru ca niciodata nu am mai patit asa...si mi-e cam frica cu astea..
O seara cat mai faina!
0
29-08-2009, ora 00:46
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Atunci asculta cu strictete ceea ce ti-a spus medicul, termina tratamentul si apoi vede dansul ce este de facut!Nu te speria ca totul o sa fie bine!
O seara minunata si tie!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Slabire
  • Voma si diaree - primul ajutor
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •