Probleme genunche drept !

13-02-2016
renu
Nu este medic/terapeut
renu
Buna ziua,


De 1 luna a inceput sa ma doara genunchlele de la piciorul drept, eu umblu mult pe jos.

Cand stau in casa la caldura, sub plapuma nu am probleme, problemele apar cand ies afara. Astazi am incercat sa fac genoflexiuni si se aude un trosnet, asa cum ai lovi 2 lemne unu de altu -ceva os face figuri, sau cand il indoi se aude acel zgomot!

Ce ma sfatuiti sa fac ?

Ms.
6 comentarii
0
14-02-2016, ora 09:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba, evident, despre supra-solicitarea mecanica a articulatiei.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex. varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2016, ora 11:00
renu
Nu este medic/terapeut
renu
Buna ziua,

De profesie sunt Economist si lucrez mai mult pe teren sau la biroul meu, stau mult in fata calculatorului, am 30 de ani, peste 1, 90 inaltime, 130 de kg-in ultimii 6 ani din cauza ca am mancat intre mese am luat in greutate, de la 70 de kg am ajuns la 130 kg, zilnic merg pe jos circa 30-40 de minute, evit autobuzele, pana acuma nu am mai avut probleme decat mici raceli iarna.

In timpul facultatii puneam pe mine de Sarbatori 5, 6 kg pe care le dadeam jos cand ma pregateam pentru exameneel, cursuri, seminarii.


MS
0
14-02-2016, ora 11:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba, evident, despre distrugerea cartilajului articular al genunchiului (gonartroza), distrugere cauzata de cele 50 kg in exces si de efortul fizic fabulos pentru aceasta greutate.
Solutia este evidenta: trebuie sa renuntati la cele 50 kg in exces si, pe termen scurt, sa reduceti spre zero efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2016, ora 16:32
renu
Nu este medic/terapeut
renu
la cei 1.98-1.99 m inaltime ce greutate ar trebui sa am ?


Cu stima.
0
14-02-2016, ora 17:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ati precizat initial inaltimea de 1.90m, la care corespunde o greutate de circa 80 kg.
La 1.98 ar trebui sa aveti circa 90 kg, deci aveti 40 kg in exces.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-02-2016, ora 17:37
renu
Nu este medic/terapeut
renu
Ma scuzati, sunt putin obosit, am 1.98-1, 99 :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.