Probleme gat si probleme neuro-vegetative

29-01-2009
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
Am 21 de ani si am fost diagnosticat acum cateva luni cu amigdalita cronica si o rinita. Mentionez ca de atunci am avut dureri in gat aproape in fiecare luna. Am facut tratament cu Ampicilina dupa aceea cu Biseptrim iar acum de doua saptamani am facut un tratament de 6 zile cu Augmentin.

La ultimul control ORL la care am fost am fost diagnosticat si cu o distonie neuro-vegetativa. Simt un nod si o jena in gat ce nu vrea sa treaca. Acuz uneori dureri surde de muschi si parca si de oase, am cateodata carcei sau convulsii spontane ale mainii sau piciorului, dureri de ceafa si cateodata de cap. Am gatul destul de rosu in jurul amigdalelor, respir greu pe nas (tot din cauza senzatiei de strangere de gat) si mi se mai imflameaza uneori perioade scurte de vreme ganglionii de la nivelul gatului (sub mandibula). Cateodaa simt ca ma si inteapa sau ma deranjeaza cand inghit. Am facut si un exudat faringian dupa tratamentul cu Augmentin si nu mi s-a gasit nimic in gat.

In prezent fac tratament cu Broncho-Vaxom pentru cresterea imunitatii gatului si magneziu pentru tulburarile vegetative. Seara medicul mi-a recomandat cate un comprimat de Medazepam pentru relaxarea muschilor. Pe langa acestea mai iau si Lecitina si Vitamax.

Am fost si la un endocrinolog si am facut un set de alanize in legatura cu glanda tiroida ce vor fi gata in doua saptamani.

De cateva zile am observat ca am limba incarcata (la baza limbii) cu o secretie alb-galbuie (mai mult galbuie), o simt ca si cum ar fi oparita si nu imi dau seama daca e din cauza tratamentului cu antibiotic recent sau din cauza vaccinului cu Borncho - Vaxom. De o zi iau si Biotics pentru ca am auzit ce e foarte bun pentru limba incarcata.

Ultimul medic ORL la care am fost nu mi-a recomandat sa imi scot amigdalele pana in vara si chiar si atunci numai daca mai am probleme dupa tratamentul cu Broncho - Vaxom.

Ce imi recomandati sa fac in acest timp? Am inteles ca fara bauturi acidulate sau orice ce imi poate irita gatul. Limba incarcata in cat timp ar trebui sa treaca cu sau fara tratament si pe ce baza poate fi mai exact?. Iar tratamentul cu magneziu cat timp ar trebui sa il fac pentru a simti o ameliorare a tulburarilor vegetative?

Orice sfat e bine venit! Va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.