Probleme gat

04-02-2016
Andra198922
Nu este medic/terapeut
Andra198922
Buna ziua.
Numele meu este Andra si ma confrunt cu niste simptome foarte aiuristice si deranjante de aproximativ 4 ani cum ar fi faptul ca imi ramaneau alimente in gat gen carnea de pui, daca inghiteam o bucata mai mare imi ramanea in gat, sau orice alt fel de carne. Acum simptomele cu care ma confrunt sunt permanente de corp strain in gat care nu se duce oricat as inghiti, se plimba acel ceva ce simt ca este acolo dintr-o parte in alta si imi provoaca dureri si gadilaturi.
In luna Noiembrie 2015 am hotarat sa merg la Orl la o clinica privata. I-am povestit doamnei doctor ce mi se intampla, moment in care mi-a spus ca este imposibil ca mancarea sa ramana in gat. Toate bune si frumoase, trecem la partea de control. Diagnostic- candidoza bucala si gat cu aspect de reflux gastroesofagian. Am urmat un tratament de 2 saptamani cu Nistatin +gargara cu bicarbonat de sodiu de 3 ori pe zi si glicerina boraxata. In tot acest timp am pastrat legatura cu doamna doctor si i am comunicat ca simptomele nu s au ameliorat deloc. Atunci a decis ca trebuie sa imi faca o fibroscopie. Am facut-o si pe aceasta. Rezultatul final... cam tot ce se poate inflama in gat, la mine toate erau inflamate. Concluzii- direct la gastro.
Am ajuns la gastro acum 2 zile, tratament pentru reflux: Nexium 40 mg dimineata, metoclopramid 1x3/zi plus gaviscon cate 2 tabelete de 2 ori pe zi.
Intrebarea mea suna cam asa, oare imi vor trece vreodata aceste simptome care incet-incet ma doboara pe zi ce trece tot mai mult?
7 comentarii
0
04-02-2016, ora 17:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dieta pentru reflux gastro-esofagian.
A scris-o domnul doctor Flueraru Valeriu de sute de ori pe Forum.
Dati cautare casuta verde dreapta sus, buton portocaliu Cauta.
0
04-02-2016, ora 20:46
Andra198922
Nu este medic/terapeut
Andra198922
Pe mine nu ma intereseaza dieta pentru reflux pentru ca o am si eu de la medicul curant. Am vrut sa vad daca mai exista persoana cu aceeasi simptomatologie ca si a mea legata de gat. Pentru asta nu e nevoie de aroganta sau de un raspuns inutil.
Multumesc
0
05-02-2016, ora 21:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Imi cer scuze ca v-am suparat. Nu m-am exprimat eu foarte clar. Domnul dr Flueraru pune un accent deosebit pe aceasta dieta. Intrati pe sectiunea Boli ORL si scrieti-i mesaj pe privat.
Sunt sute de tineri care au scris deja pe forum si au aceasta problema. Daca doriti sa va documentati, puteti da cautare reflux gastro-esofagian. In general ei nu mai revin pe forum ca sa scrie altor pacienti. Pe aceasta sectiune raspunde domnul doctor Flueraru.
0
05-02-2016, ora 21:36
Andra198922
Nu este medic/terapeut
Andra198922
Multumesc si imi cer scuze pentru ca am fost si eu taioasa.. dar gatul asta ma baga in depresie...
0
17-08-2017, ora 11:59
Vasi-lica
Nu este medic/terapeut
Vasi-lica
Bună Andrà.Cum te simți acum, Cum a evoluat în timp? Mă interesează prea ca am și eu așa Mulțumesc
0
08-09-2022, ora 19:44
valy333
Nu este medic/terapeut
valy333
Buna Ziua! Am mai scris aici acum circa 2 ani de zile cu boala de reflux mai precis la București mea ieșit Helicobacter Pilory, la Suceava înainte Gastrită antrala.De 3 ani ma chinuie aceasta nenorocita de boala, Dorm cu capul sus mai mult in șezut acum e tot mai rau dacă trece cineva prin așa ceva s-au a putut sa rezolve aceasta problema îl rog sa îmi scrie și mie eu am pierdut orice speranța am slăbit 30 kg nu ca as fi fost obez am avut in jur de 90 kg acum sunt o epava, regim am luat si tin permanent nu am consumat alcool nu am fumat nu cafea niciodată am luat tot ce este posibil de la tratament prescris de Doctori pana la miere manuka cu MGO de peste 550 etc.absolut tot ajung sa cred ca boala asta este inreversibila
0
08-09-2022, ora 19:48
valy333
Nu este medic/terapeut
valy333
Cine se confrunta cu aceasta problema poata sa îmi scrie pe Facebook și ținem legatura Valeriu Silviu am niște căței in poza și un bison negru.Va mulțumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •