Probleme erectie, apetit sexual slab

11-05-2014
daniel88888
Nu este medic/terapeut
daniel88888
Buna seara,

Ma confrunt cu o problema legata de erectie / aptit sexual :

Mai exact: inainte, faceam sex de 2-3 ori / saptamana, in care cheful era maxim iar erectia 100% ! In urma cu o luna, am inceput sa facem sex aproape in fiecare zi iar sapt trecuta, 2 zile la rand, nu am putut sa am erectie, pur si simplu penisul murea la penetrare ! A urmat a 3-a zi, imediat, cand totul a mers perfect apoi inca o alta zi cand totul a fost ok ! Insa, in ultimle 2 zile, m am confruntat iar cu aceasta problema si nici nu mai simt chef de sex, chef pe care inainte il simteam la capacitate maxima !

Simt ca nu am chef inainte de a face sex, insa insist si nu rezolv nimic, pur si simplu nu pot sa mi aduc penisul la capacitate maxima de erectie, ci la semierectie iar cand penetrez, in loc sa si revina, moare complet !

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat, sunt foarte disperat !! Sa fi o problma cu erectia sau cu apetitul sexual ? Oar o pauza de cateva zile sa rezolv problma ? Simt ca imi pierd increderea in mine si nu mai stiu ce sa ma fac !

Va multumsc !
14 comentarii
0
14-05-2014, ora 13:45
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
Buna ziua,
In primul rind, este nevoie sa lamurim citeva aspecte.
Experimentati disfunctia sexuala cu aceeasi partenera sau cu partenere diferite?
Cum ati hotarit sa faceti sex in fiecare zi de o luna de zile? Ce anume a provocat aceasta hotarire? Ce este diferit fata de "inainte", cind faceati sex de 2-3 ori pe saptamina?
Cum a reactionat partenera in fata lipsei dvs de erectie? Cum s-a comportat? Cum v-ati simtit dumneavoastra in momentele respective? S-a schimbat ceva in relatia dumneavoastra dupa aceasta intimplare? Dar inainte, a fost ceva diferit?
Daca este vorba de o partenera stabila, cum ati descrie relatia in care va aflati?
In speranta ca va pot fi de folos si ca lucrurile se vor fi imbunatatit, astept cu interes raspunsul dumneavoastra si va felicit pentru deschiderea si curajul cu care abordati o problema masculina delicata.
Psihoterapeut Camelia Ioanas
0
14-05-2014, ora 16:51
daniel88888
Nu este medic/terapeut
daniel88888
Buna ziua,

1. Nu mi s-a mai intamplat cu alte partenere.
2. Am hotarat sa facem sex aproape in fiecare zi datorita faptului ca simteam aceasta nevoie, mi-era greu sa stau fara sex 2 zile.
3. Reactia ei, la mica mea problema a fost ok, m a incurajat si mi a spus ca e normal sa se mai intample astfel de cazuri si sa stau linistit ! Nu s-a schimbat absolut nimic i n relatia noastra, totul e la fel de minunat (relatia e stabila) !
4. Relatia e MINUNATA !

De adaugat ca acum 2 zile, cand am incercat sa facem sex, totul a decurs perfect :) N am mai avut nicio problema, un chef tare si erectie puternica ! Probabil pauza de 2 zile a fost benefica ! In plus de asta, mi a revenit si cheful de a face sex cu ea !

Ma gandesc ca a fost un blocaj psihic la momentul respectiv, faptul ca am dat gres, m a ca afectat pe plan psihic ! In momentele acelea m-am simtit cu moralul la pamant si cu teama ca ma fac de ras. Insa dupa ce am discutat cu partenera, parca am prins din nou aripi !

Exista vreo problema care sa existe totusi si sa fie posibil sa se repete ? E posibil sa fi fost doar pe psihic ? Teama de a nu da iar gres?


Multumesc !
0
18-05-2014, ora 22:27
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
Buna seara,
Exista citeva intrebari suplimentare si citeva ipoteze.
In primul rind, dumneavoastra suspectati vreo problema fizica? Eu gasesc mai degraba ca a fost vorba de un blocaj psihic temporar, care, iata, a cazut peste 2 zile si totul a revenit la normal. Insa ar fi bine sa clarificam aceste lucruri, in orice caz este bine sa fiti 100% sigur de sanatatea corpului dumneavoastra. Daca suspectati o problema fiziologica, va incurajez sa vedeti un medic pentru a fi tratat corespunzator.
In al doilea rind, ma bucura faptul ca dumneavoastra spuneti ca aveti o relatie pe care o definiti "minunata" si va incurajez sa vorbiti in continuare despre temerile dumneavoastra cu partenera. Va asigur ca relatia se va suda si mai bine si va deveni si mai buna, in plus capitalul de incredere va creste. Intr-o relatie, lucrurile impartasite sint cu atit mai usoare. Mi se pare ca dumneavoastra stiti deja lucrurile acestea si va felicit pentru asta.
In al treilea rind, imi pare ca dumneavoastra puneti presiune pe propria performanta sexuala. Iar daca totusi corpul dumneavoastra, din varii motive (stres, extenuare fizica, poate va aflati dupa o masa copioasa, etc.) nu raspunde corespunzator din punct de vedere sexual, atunci va "suparati" pe dumneavoastra si in felul acesta presiunea pe propria performanta sexuala creste si mai tare. Si, laolalta cu dezamagirea de sine (chiar ati spus in primul mesaj ca simtiti ca va scade increderea in sine), presiunea aceasta nu va ajuta prea tare. Desigur, este doar o ipoteza, insa va rog sa va amintiti cum v-ati simtit prima data si a doua oara cind vi s-a intimplat sa va piara "cheful". In loc sa ii lasati corpului dumneavoastra o pauza, ati plusat si v-ati suparat si mai tare pe propria persoana.
Care ar fi cel mai rau lucru daca s-ar mai intimpla inca o data sau de doua ori sa aveti probleme de erectie? Cum v-ati simti? Ce ati gindi despre dumneavoastra?
Partenera dumneavoastra poate fi (si este) foarte intelegatoare. Insa dumneavoastra imi pareti cel mai dur critic al propriei persoane.
Intre timp, insa, cum mai sinteti si cum au mai decurs lucrurile?
In speranta ca veti parcurge un demers al autocunoasterii si ca veti descoperi lucruri importante despre propria persoana, va doresc toate cele bune.
Camelia Ioanas
0
19-05-2014, ora 16:35
daniel88888
Nu este medic/terapeut
daniel88888
Buna ziua,

Multumesc pentru comunicare!

Nu suspectez nicio problema fiziologica! SI eu am fost de parere ca a fost un blocaj psihic...dupa primul esec, mi-a fost frica sa nu se repete iar si gandindu-ma la acest lucru, am patit si a 2- a oara (cele 2 zile de care va povesteam) ! Este adevarat, pun ceva presiune pe performantele mele, insa fara sa vreau: chiar si cand am fost obosit fizic, tot nu am vrut sa renunt la sex si din pacate, asa cum v-am spus, oboseala a invins dorinta mea :)

Nu stiu care ar fi cel mai rau lucru, care s-ar putea intampla, in caz ca o sa mai am iar probleme...nu stiu daca as mai reactiona la fel si as ma ifi asa dur cu propria persoana, pentru ca partenera m-a sustinut si mi-a spus ca ori de cate ori se va mai intampla acest lucru, pt ea nu este o problema ! De aici a aparut si relaxarea mea si am trecut peste blocajul psihic !

De atunci, lucururile merg normal, nu mai sunt probleme, insa tot mai am scapari de cateva momente cand ma gandesc sa nu patesc iar ce am patit atunci ! :) Parca mi-a ramas intiparit in memorie !

De mentionat ca apetitul sexual parca a mai scazut putin, adica, dupa cele intamplate, nu mai sunt asa de "nebun" dupa sex ! Inainte, cand ma apuca, ma apuca...daca intervenea ceva si nu se mai putea intampla din diverse motive, ma simteam foarte nervos...dar acum shimbarile acestea se produc mai rar decat inainte... parca puneam sexul mai presus de orice ! Pot spune ca totul e chiar mai ok ca inainte ! :)

Multumesc !
0
27-05-2014, ora 19:36
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
Excelent! Ma bucur tare sa citesc asa lucruri bune. Va doresc o viata implinita si va stau la dispozitie pentru orice alte intrebari sau nelamuriri.
Toate cele bune!
Camelia Ioanas
0
07-02-2015, ora 14:20
pablomioson
Nu este medic/terapeut
pablomioson
In primul rand trebuie sa-ti cunosti nevoile personale in materie de sex.
De ex., daca iti vine cheful de sex la 1-2 zile (in mod natural, nu indus din afara), inseamna ca poti sconta pe o pauza de regenerare de 2 zile si deci asta este "firea" ta. Puza de regenerare este strict necesara altfel pot apare alte complicatii in timp. Ca si cum ai fi privat de o parte de somn natural mult timp.
Tine cont ca femeile nu sunt asa de dornice de sex ca noi si periodic au "pauze" naturale de regenerare.
0
03-04-2015, ora 10:36
tiberiupo
Nu este medic/terapeut
tiberiupo
Pentru erectie se pot incerca si diverse suplimente facute din plante. Dar trebuie citit prospectul inainte de a face o cura cu vreun produs pentru a nu ne trezi cu tot felul de efecte secundare.
0
04-05-2017, ora 14:51
kamme
Nu este medic/terapeut
kamme
Si io cunosc oameni cu probleme cu potenta dar care nu se streseaza de acest lucru deloc.
0
12-06-2018, ora 13:24
prode
Nu este medic/terapeut
prode
Viata sexuala poate fi imbunatatita rapid daca se folosesc cele mai bune tehnici si metode care sa ajute la asa ceva. In general trebuie sa abordam stilul de viata pe care il avem si sa incercam sa imbunatatim stilul de viata printr-o alimentatie sanatoasa.
0
13-06-2018, ora 10:23
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
din pacate doar alimentatia sanatoasa si imbunatatirea stilului de viata nu sunt suficiente pentru pentru a depasi aceste obstacole

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
14-09-2018, ora 14:59
Elisei Crudu
Nu este medic/terapeut
Elisei Crudu
Cauzele disfunctiei erectile
Multi experti considera ca pāna la 80% din cazurile de disfunctii erectile se datoreaza unor conditii somatice (cauze fizice), iar restul de 20% din cazuri ar fi explicate de factorii psihologici. Nu trebuie omis faptul ca īn multe cazuri sunt implicate ambele categorii de factori. Exista numerosi factori care tin de stilul de viata ce cauzeaza disfunctii erectile.
Cauze Fizice/Conditii Somatice
Cauze Psihologice
Factori ce tin de stilul de viata
0
28-09-2018, ora 14:56
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Draga Elisei, in problemele de sexualitate nu exista vreo statistica de genul celei mentionate de tine 80% probleme biologice si 20% psihologice. De cele mai multe ori problemele sunt mixte biologice si psihologice.
Bineinteles ca e nevoie sa elimini cauzele organice insa cauzele psihologice nu trebuie minimalizate.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
19-04-2022, ora 11:16
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Dupa cum ati descris dv-stra porblema, desigur este un moment psihogen ; O solutie buna ar fi sa comunicati cu un psiholog si sa slefuiti putin caracterul dv-stra, la capitolul, , de ce sunt uneri prea sugestiv si anxios '' si, , de ce am asteptari prea mari si sunt prea critic cu mine..?''. Alta solutie si varianat ar fi discutia cu un sexolog, care sa va defineasca limitele sexualitatii umane si sa va explice ca sexul nu este ceva mereu obligatoriu si ca pot diferente de temeprament, bioritme si preferinte intre 2 parteneri - chiar daca acestia se iubesc !
In rest sunteti bravo sa ne-ati expus atit de clar problema - de unde ati primit si o solutie de la domna DOCTOR !
Dac problema se mai repetat, faceti un examen de sanatate si consultati sexologul si psihologul !
Succese si multa sanatate va dorim !!!
C respect zilnic, Dr. ADRIAN SADOVNIC, sexolog clinician (urolog-androlog)
0
06-03-2024, ora 22:34
Love Forever
Nu este medic/terapeut
Love Forever
Pentru sănătatea bărbătească, personal iau capsulele -------*. Este un remediu natural care oferă organismului vitaminele necesare, normalizează testosteronul. Mi se pare o necesitate pentru fiecare bărbat de peste 30 de ani. Pentru a rămâne tânăr și a trăi o viață activă mult timp.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poate fi îmbunătățit libidoul sexual feminin
  • Cum poți influența libidoul sexual? - informații dovedite științific
  • Interesul sexual la bărbați - un avantaj important pentru starea de sănătate, inclusiv riscul de moarte
  • Erecția la copii
  •