Probleme epilare inghinala

21-04-2010
pooh
Nu este medic/terapeut
pooh
Am citit 1001 de opinii despre metode de epilare si nu stiu ce este corect si ce nu.

Intotdeauna m-am epilat inghinal cu lama de ras (asta inseamna multi ani). Un timp am folosit si crema, dar apoi am renuntat la ea fiindca ma iritam tare. Cu lama nu am avut probleme pana zilele trecute. Ma epilez cam de 2 ori (uneori si de 3 ori) pe saptamana fiindca are tendinta de a creste repede. Problema este ca firele au inceput sa fie tot mai aspre, imi provoaca mancarimi in urmatoarele zile dupa epilare si unele cresc sub piele. Nu sunt dureroase dar nu pot sa nu ma ingrijorez. Sunt aproape 10 basicute, sunt rosii si se vede firul sub piele.

Ce trebuie sa fac?

Am citit ca trebuie sa ma exfoliez in ziua epilarii, cat si in cea premergatoare. La fel si cateva zile dupa epilare. Ce produse sa folosesc? Totusi, e o zona sensibila, iar in comert nu am gasit nimic special. Nici macar de hidratare. De asemenea, ce lotiune calmanta pot sa aplic dupa epilare? Nu am gasit nici una special pentru zona aceasta si nu vreau sa folosesc orice.
6 comentarii
0
22-04-2010, ora 13:10
bybyx20x
Nu este medic/terapeut
bybyx20x
Cateva sfaturi:
-folositi doar lama noua sau aparat cu gel-bic nou desigilat pe moment, treceti-l prin apa fiarta intodeauna chiar daca e nou
-niciodata nu radeti sau scurtati parul pubian, doar pe cel care iese in afara slipului...riscati sa va infectati cu microbi f repede-gen candida, candodoza, , , etc
-folositi apa calda, nu radeti pe uscat si nu dati in sens contrar cresterii firului de par-apar iritatiile
-e normal sa creasca si fire sub pilele, vor iesi la suprafata in final
-o data cu inaintarea in varsta firul devine gros si aspru
-nu dati niciodata cu prostii chimicale cumparate din comert-acestea produc iritatii urate-geluri, creme...
-spalati zona cu apa calduta cu sapun moale anibacterian apoi epilati, clatiti cu apa calda curata.
0
12-05-2010, ora 14:42
crisval
Nu este medic/terapeut
crisval
cred k cel mai bine-ar fii sa mergi la un salon si sa te epilezi cu ceara...eu folosesc aceasta metoda si este destul de eficienta...nu-ti mai creste asa repede si nici asa de des...cu timpul o sa se rareasca si-o sa te epilezi la 2, 3 sapt ca si mine.
0
18-05-2010, ora 23:43
olguta_m
Nu este medic/terapeut
olguta_m
Pentru Pooh
Si eu am avut aceasta problema. Se numeste foliculita. Pana la urma m-am orientat catre epilarea definitiva. Am facut deja 3 sedinte, si este foarte ok. Poti incerca. Eu am fost la centrul medical Apolo, unde mi-am facut si o operatie. Gasesti datele pe epilarepermanenta.ro. Mie mi se pare o metoda foarte buna. Dupa cateva sedinte scapi definitiv de par, iar sedintele de intretinere se fac odata pe an. Este mult mai comod decat cu ceara. In plus doare mai putin.
0
23-05-2010, ora 21:41
ermen
Nu este medic/terapeut
ermen
si eu ma epilez de ceva timp cu lama...si nu sunt multumita cam deloc.apare chiar a2a zi parul si e ft aspru.m-as incumeta la epilare cu ceara..dar imi este cam frica de durere si am o oarecare rusine.
0
08-07-2010, ora 22:47
Adriana_cristi
Nu este medic/terapeut
Adriana_cristi
Cam cat este o sedinta pentru epilarea definitiva?
0
31-07-2010, ora 11:39
alinaLeo
Nu este medic/terapeut
alinaLeo
Lama indeseste si aspreste parul. Asa am patit si eu si am optat pentru epilarea cu ceara care e putin mai dureroasa dar muuuult mai eficienta! Parul creste in 2-3 saptamini, se rareste si este mult mai moale. Nu mai sint probleme cu fire sub piele sau mincarimi. La inceput o sa doara dar dupa 3-4 epilari este suportabil.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: