Probleme entorsa glezna?

07-04-2012
AlexCalin
Nu este medic/terapeut
AlexCalin
Buna!
29 ani, 1.85m, 98kg.
In 30.03.2012 am calcat in gol si m-am ales cu o entorsa la glezna dreapta.
Am mers la urgente, acolo s-a desis aplicarea ghipsului, concediu medical, si tot tacamul.
In dimineata zilei de 06.04.2012 m-am dus la policlinica, mi s-a scos ghipsul, fiind asigurat ca nu vor fi probleme daca e scos atat de rapid.
Mi s-a recomandat sa calc cu incrdere pe el, ca doar trebuie sa ma refac, si sa ma mai plimb prin casa.
Zis si facut, am mers vreo 500m pe jos, calcand cu icneli pe glezna multicolora (inclusiv negru am in paleta).
Am ajuns acasa, am stat 20 min in pat, cand m-am ridicat am simtit unele dureri diferite fata de cele initiale. Nici o problema, doar nu l-am folosit 8 zile, isi intra muschii in forma.
M-am frecat cu Diclofenac si Lioton, ca un fel de masaj, dupa recomandare, apoi am baut Levant, Arloxia(?) si Trombostop.
Am stat in pat cu piciorul intins vreo 5 ore, si cand am dat sa ma ridic - surpriza, nu ma mai tine glezna. Am dat jos ciorapul - eram deja umflat de la/sub glezniera, zona rosiatica (epicentrul durerii parca s-a mai extins) iar deasupra labei piciorului, peste tendoanele lungi, am o umflatura care pare umpluta cu lichid, in asa fel incat de-abia se mai distinge si tendonul care circula intre degetul mare si zona frontala a gleznei.
Este ceva normal sau sa imi fac griji daca nu se amelioreaza in cateva ore bune?
Groaza mea este ca peste 2 zile trebuie sa ma duc la lucru - vanzari - si acolo mai mult stau in picioare.
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
O zi buna!
5 comentarii
0
07-04-2012, ora 09:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce investigatii s-au facut? radiografie, examen fizic etc?
dupa cele descrise pare a fi cel putin o leziune de ligamente insa nu ar strica sa vedem radiografiile, postati-le daca puteti
0
07-04-2012, ora 18:14
AlexCalin
Nu este medic/terapeut
AlexCalin
S-au facut 2 radiografii, l-a care s-a uitat medicul rezident de la urgente, nu le-am primit, diagnosticul de pe foaie e "Entorsa gl. dr.", fara grad. La consultatie nici macar nu s-a uitat cineva la picior, sa ii incerce flexibilitatea, sa il palpeze sau alte verificari, nici radiografie.
Nu stiu daca merge linkul cu poza facuta cu telefonul.
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/528469_383342335032888_100000713736823_1207117_709263121_n.jpg
0
08-04-2012, ora 00:40
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cum vam spus sangele provine dintr-o leziune, care poate fi una banala insa poate fi una mai grava. fara examen fizic si examinarea radiografiilor nu se poate da seama daca aveti leziune mai severa sau nu.
eu m-as duce la un control ortopedic
0
08-04-2012, ora 03:35
AlexCalin
Nu este medic/terapeut
AlexCalin
Am fost la control ortopedic. Acolo mi s-a spus ca trebuie sa fiu decis daca vreau sau nu ghipsul jos, sa nu ma mai tot plang ca o femeie cand incercam sa aflu care pot fi urmarile mai grave ce pot aparea daca ma duc la lucru la 10 zile dupa entorsa, si ca nu mai vrea sa ma vada in viata ei. Am ajuns acasa pe jos, dupa ce mi s-a recomandat. Azi, la 30h dupa ce am calcat ultima oara pe el mi s-a mai dezumflat, iar partea neagra a inceput sa-si piarda din culoare. Mai ramane durerea acum, sper ca o sa fie in toane mai bune luni d-na doctor si sa ma chiar consulte, deoarece trebuie sa ma duc dupa concediul medical.
0
09-04-2012, ora 13:50
AlexCalin
Nu este medic/terapeut
AlexCalin
update:
Am fost azi la control, mi s-a spus ca arata foarte rau glezna, mi s-a prescris orteza sau glezniera asemanatoare, si mi s-a recomandat sa nu calc pe el.
Multumesc pentru sfaturi, o zi buna sa aveti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •