Probleme dupa chiuretaj

26-04-2014
anca.2006
Nu este medic/terapeut
anca.2006
In data de 20 martie am facut un chiuretaj prin aspiratie, dupa care am urmat tratamentul prescris de medicul care a efectuat interventia. Totul a fost in regula, am facut si controlul la aproape 3 saptamani si doctorul care a efectuat controlul a spus ca totul pare in regula la data respectiva. De atunci si pana acum menstruatia nu a venit, ba mai mult, de vreo cateva zile am observat pe hartia igienica si foarte rar pe chilot, niste pete maronii. Initial, am crezut ca este menstruatia, asa ca, in prima seara in care le-am observat, am luat prima pilula AC, prescrisa de medic dupa control. A doua zi mi-am dat seama ca nu e menstruatie si le-am oprit... nu stiu daca am facut bine sau nu... Asta se intampla acum 3 sau 4 zile. De atunci nimic- nu menstruatie, petele maronii se repeta, nu mult, nu constant, insa apar. Mentionez ca la chiuretaj medicul care mi-a facut interventia cat si cel la care am fost la control au spus ca am aderente uterine, de la o cezariana facuta nu foarte profesionist (nu intru acum in amanunte, oricum e tardiv...). Am tot cautat pe internet posibile cauze ale lipsei menstruatiei si am gasit ceva care chiar m-a speriat- sinechia uterina...! O alta mentiune ar fi aceea ca, de vreo saptamana sau chiar 10 zile am simptome de menstruatie, dureri lombare, pelviene moderate etc. Cu toate acestea- nimic... Intrebarea ar fi: poate fi doar o dereglare hormonala, e cazul sa ma gandesc la sinechie uterina sau pur si simplu trebuie sa astept sa vina menstruatia? Am eliminat si posibilitatea unei sarcini, am facut acum 1 zi un test si era negativ. Tot ca intrebare: as putea lua anticonceptionalele recomandate (Microgynon) in continuare, fara menstruatie, avand in vedere ca sarcina nu exista? Multumesc!!
1 comentarii
0
16-05-2014, ora 08:56
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Doar in urma unei consultatii la medicul ginecolog puteti afla daca este vorba despre sinechie urinara, iar in cazul in care acesta ar putea fi diagnosticul, este necesara desprinderea sa, printr-o metoda care nu este deloc dureroasa. De asemenea poate fi vorba si despre o dereglare, dar fara a avea un diagnostic de specialitate nu ar fi indicat sa utilizati contraceptive.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul chirurgical prin aspirare
  •