Probleme digestive, palpitatii inima, stari de lesin, panica

10-03-2014
florinu
Nu este medic/terapeut
florinu
Buna ziua,

Am 27 de ani si de ceva timp ma confrunt cu niste probleme fara nici un fel de rezolvare. Precizez ca am piatra la fiere 1, 3 cm una singua, ficatul marit mai nu mi s-a spus la un eco ca am un fel de colita si sindrom WPW la inima (nu stiu ce lagatura sau in ce masura are legatura cu celelalte probleme. Precizez ca am probleme si cu dintii. De vreo 2 ani ma supara stomacul imi vine sa ragai si imi vine mancar nedigerata inapoi. Oricum de la dinti nu mestesc bine. Mai tot timpul ma deranjeza in partea stanga sub coaste. Am facut endoscopie la arcadia - iasi, mi-a gasit mucoasa putin iritata am urmat 2 luni tratament pentru stomac mi-a fost bine o perioada acum iarsi nu e bine. Precizez ca evit prajelile, condimentele mancaruril grase.

Problema grava e ca uneori simt un gol si deranj stanga sub coaste si care imi da si palpitatii la inima.
Precizez ca am mancat 2 felii pizza intr-o seara pe la ora 21, m-am pus in pat si cand m-am ridicat am simtit un deranj/contractie la stomac apoi palpitatii la inima si stare de lesin / panica.

In alta zi la amiaza am mancat 2 cremwusti fierti. am stat in pat cand m-am ridicat aceeasi problema.

Dupa o prioada starea asta dispare si am gaze / imi vine sa ragai si fel de fel de boloboroseli la stomac.

Va rog ajutati-ma cu un sfat. Este de la fiere ? de la ficat? de la stomac ? NU stiu ce sa mai fac si unde sa ma mai duc. Nu vad legatura dintre probleme stomac si palpitatii si stare de lesin. Precizez cateodata parca nici nu am aer suficient.
4 comentarii
0
10-03-2014, ora 08:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,
pana iti raspunde un medic
vin si eu c-o intrebare:
-fumezi mult sau.deloc?
-bei?..iarta-ma ca intreb, dr trebuie sa stie
-ai suparari MARI?.ai avut?.stress?:serviciu, examene, iubita?
propunere:
- evita bauturi acidulate, guma de mestecat, lactate, fumatul de-i cazul;
-DACA esti constipat..rezolva-ti si aceasta problema;
-NU te mai pune imediat in pat, DUPA ce mananci.eu asa am inteles...
-daca nu te poti plimba putin, macar.prin casa..prin camera..
parere:
- o analiza din sange sau din scaun, pt a vedea daca ai sau nu Helicobacter P...
cauta si citeste pe google despre si..vei vedea-simptomele;
-dupa ce mananci (pizza la ora 21 si te pui in pat, imediat)..ia un colebil, anghirol sau triferment si...
vezi CUM te simti..si daca-i de la colecist (fiere)
- aai verificat sa NU ai si diabet?...rezultatul de la glicemie e ok?

iti doresc sanatate maxima
0
10-03-2014, ora 13:07
florinu
Nu este medic/terapeut
florinu
Buna ziua,

De fumat fumez detul de mult acum le-am mai rarit
-lucrez la computer de acasa de obicei nu prea pot sa dorm noptile.
-alcool consum dar foarte ocazional de 2-3 ori pe ai si atunci cantitati mici
Am avut Heliobacter am urmat tatament apoi a iesit negativ.
Ultimele anaize la sanga mi-au iesit relativ bune. Aveam colesteroul putin ridicat, glicemia ra in jur de 100.
Totusi ma speria faza cu palpitatiie dupa ce mananc. De ce nu le am asa pe stomacul gol de exemplu.
Multumsc frumos ca mi-ati raspuns.
0
14-03-2014, ora 12:20
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Va recomand sa faceti un consult la un cabinet de medicina naturista pentru un tratament adecvat.Daca aveti probleme cu dintii este bine sa le rezolvati.O paradontoza netratata, poate determina prin trecerea in circulatia generala a bacteriilor de diverse tipuri ce apar in paradontoza, afectarea inimii, plamanilor si a altor organe.Afectarea functiei vezicii biliare poate determina o digestie proasta a alimentelor cu aparitia balonarilor postprandiale, greturi, gust amar, migrena sau chiar sindrom asteno-nevrotic si palpitatii.Stilul de viata haotic isi pune amprenta asupra organismului, alterandu-i functiile.De acea sunt importante atat dieta cat si stilul de viata.
Pentru litiaza biliara se poate administra Farebil solutia de uleiuri esentiale si ceaiul G pentru pietre la fiere si rinichi.
0
07-08-2022, ora 23:37
Flavia72
Nu este medic/terapeut
Flavia72
Buna, stiu ca e de mult intrebarea dar ai rezolvat problema? Am exact aceleasi simptome si sunt terminata deja.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leșinul
  • Palpitațiile
  • De ce apar palpitatiile?
  • Atacul de panică
  • Aditivii din dulciuri pot altera structura și funcțiile tubului digestiv
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • MIT: Un digestiv (tăria înainte de masă) îmbunătăţeşte digestia
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •