Probleme dentare sau nevralgie?

31-01-2016
anabeyu
Nu este medic/terapeut
anabeyu
Buna ziua,

De aproximativ o luna am inceput sa simt niste dureri in partea superioara stanga unde aveam si o coronita pusa temporar. Initial am crezut ca aceasta este cauza, dar dupa definitivarea coronitei, durerile au continuat. In primele zile am incercat sa nu iau pastile, durerile fiind suportabile, dar permanente. Problema este ca nu sunt sigura ce ma doare, durerea se extinde si in partea de jos, iar daca nu iau nici o pastila (agocalmin, ibuprofen) migreaza si in partea dreapta. De asemenea sunt zile in care incepe din partea dreapta, pana mi se 'inclesteaza' maxilarele; mi-e greu sa mai deschid gura. In momentele dureroase, imi zvacneste sub ochiul stang. Aceste momente apar mai des seara si dimineata. Nu am observat un anume tipar ( cand mananc, la cald sau la rece).
Va rog sa ma ajutati, momentan nu sunt in tara si este cam dificil sa fac toate investigatiile pe care le-as face acasa.

Va multumesc
2 comentarii
0
11-02-2016, ora 04:48
DrOboroc Elena
Identitate neconfirmată
DrOboroc Elena
Buna ziua. Durerea poate fi o nevralgie de trigemen, care nu cedeaza decit cu antiinflamatoare si cu trstament de la medicul neurolog, dar poate fi si o carenta majora de Calciu si Magneziu. Este bine sa luati Ca*Mg pentru relaxarea musculaturii.
0
21-02-2016, ora 08:37
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Durerea poate fi din mai multe cauze. Tratament de canal cu probleme ce poate fi verificat radiologic. Situatia in astfel de cazuri este un pic delicata si anume ca nu stim exact cauza si avem nevoie sa facem diagnostice diferentiate si asta se poate face doar cu radiografii de control a dintilor din zona respectiva, poze si consult al acelor dinti cu diferite teste. Va sugerez sa faceti o radiografie si sa mi-o atasati pe mail si sa va pot spune mai multe dupa ce vad radiografia.
Parerea mea este ca nevralgia de trigemen nu apare asa din senin mai ales ca deja aveti ceva lucrari la dinti in aceea zona, altele imi par a fi problemele.
o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul