Probleme dentare dupa operatia de sinuzita!

08-07-2012
menennnnn
Nu este medic/terapeut
menennnnn
Am fost operat de mai bine de o luna si jumatate de sinuzita maxilara si frontala polipoasa.
Acum 2 saptamani am fost la stomatolog sa imi puna o plomba care mi-a cazut pentru ca aveam canalele deschise si mancam pe gingie.
Mi-a pus plomba definitiv fara sa omoare nervul.
Am inceput sa am dureri ingrozitoare de masea, gingie si ulterior de maxilar, os si nara.
M-am dus sa imi scoata nervul, dar a zis ca nu e nevoie ca o sa treaca pentru ca este doar o sensibilitate a gingiei.
Sa ma spal cu Sensodine si trece.
Dar nu a trecut ci este din ce in ce mai rau.Ma doare ingrozitor cand mananc, consum lichide, inghit, scuip, misc muschii maxilarului la orice mic efort.
Am facut si temperatura.Aseara am avut 38, 5.
Nu pot inghiti antibiotice pentru ca sunt polialergic.Am facut alergie la Zinat(cu soc anafilactic), Augmentin, Surcef si Aspirina.
Singurul care il tolerez e Klacid.Si ParaSinus.
Asa ca am inceput sa iau Klacid, ParaSinus si Algocalmin pentru ca nu mai scadea febra deloc si ma simteam f. rau.
Pentru dureri am luat in 2 saptamani de toate:Ketonal, Aulin, Dexametazona injectabil, Tramadol.
Durerea cedeaza doar pe moment si nu in totalitate.

As vrea sa stiu ce anume ar putea fi.Am facut radiografie panoramica si radiografie sinusuri.Dar am impresia ca doctorul stomatolog si cel Orl sunt pe langa problema ca ei nu vad decat o inflsmare a mucoasei sinusurilor.

Sa fie maseaua unde s-a lucrat?Ca inainte de mers la dentist nu aveam probleme, dureri sau umflaturi.
Mi-a provovat infectie sau inflamatie care a ajuns in sinusuri fiind sensibil proaspat operat?
Sa fie inflamatia gingiei?Sa fie maxilarul?Sinusurile maxilare?
Ce sa fie?Inflamatie?Infectie?Puroi?Carie la masea?Probleme la radacina maselei?
E cert ca trebuie sa schimb dentistul, dar am schimbat vreo 3 pana acum si nici unul nu ii da fe cap la aceasta masea.
Sa cer extractia maselei si sa mananc o perioada pe gingie?
Este recomandata extractia fiind proaspat operat de sinuzita?
O multime de intrebari si nici un raspuns.
In Valcea toata breasla dentistilor nu iau decat bani, fac lucru de mantuiala si te mai si imbolnavesc sau nenorocesc.
1 comentarii
0
11-07-2012, ora 14:10
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Daca acea masea avea canalele deschise dupa ce v-a cazut obturatia obligatoriu trebuia facut tratament de canal. Scos nervul si obturat canalul.
Se poate ca nervul sa se fi inflamat si sa fi facut un proces apical (la radacina) care sa fi ajuns in apropierea sinusului si de aici toata durerea.
Nu extrageti maseaua daca se poate trata.
Nu va pot spune cu exactitate nimic deoarece nu am nici o radiografie. Incercati sa mai cereti o parere la un alt medic...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul