Probleme de respiratie

02-09-2011
Gabi9912
Nu este medic/terapeut
Gabi9912
buna dimineata!de 2 zile nu mai pot dormi noptile deoarece de fiecare data cand incerc sa atipesc simt o insuficienta respiratorie.daca stau treaz in schimb parca e mai bn.mam gandit la o serie de cauze de la alergie la cefuroxim injectabil intravenos pe care il folosesc pentru o durere in gat pana la o infectie cu o bacterie/ciuperca in gat!mentionez ca am inceput tratamentul cu cefuroxima marti la ora 12 ziua, in prima seara am dormit bn, dar din serile urmatoare au inceput problemele.
5 comentarii
0
03-09-2011, ora 00:39
psih.IoanaPanculescu
Identitate neconfirmată
psih.IoanaPanculescu
nu cred ca este de la tratament, ci cred ca este de ordin psihic, adica perceptia dvs asupra faptului ca aveti acea bacterie, este o reactie inconstienta, si totodata psihosomatica
0
05-09-2011, ora 20:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cefuroxim poate sa dea asemenea manifestari. Acestea pot fi efectele adverse, ori chiar alergie la substanta sau la excipienti.
Vezi daca si pulsul se incetineste in momentele cand iti este rau, atunci cand stai culcat.
Daca ti-a dat pentru durere in gat, trebuia sa faci - exudat faringian cu antibiograma. Ai facut antibiograma?
Este posibil ca bacteria sa nu fie sensibila la el si sa faci tratament degeaba si atunci, ai si reactia de la antibiotic si pe cea de la bacteria pe care o ai.
Eu personal nu pot sa iau acest antibiotic, imi incetineste si pulsul (bradicardie) - la 45 batai pe minut, printre altele...
Daca nu ai facut antibiograma si il iei asa...si intravenos, nu e bine. Vorbeste cu doctorul care l-a prescris.
Pe de alta parte, infectia poate sa ajunga la inima si sa dea endocardita. Eventual sa te vada un cardiolog. Nu cred ca este bine sa stai asa.
Dar chiar era asa nevoie de tratament intravenos? Pana la asta poate macar existau ceva variante intramuscular. Sau alt antibiotic.
La Cefuroxim scrie si in prospect ca poate duce la inmultirea unei bacterii - enterococ- se numeste...poate dai din una intr-alta! Enterococul poate face si el endocardita ca si streptococul.
Nu stiu ce sa zic. Mai bine te-ai duce si la alt doctor sa mai ceri o opinie.
0
09-09-2011, ora 11:51
Gabi9912
Nu este medic/terapeut
Gabi9912
Au trecut cateva zile de cand am terminat tratamentul cu cefuroxim si acea problema de respiratie a disparut.Se pare ca era de la antibiotic.O sa tin minte de acum sa mentionez ca nu suport asa bine acest antibiotic.Multumesc mult pentru raspunsuri.O zi buna!
0
02-11-2011, ora 19:01
marilica geanina
Nu este medic/terapeut
marilica geanina
Buna ziua, am un baietel de 5 ani jumatate face tratament in anotimpul rece din anul 2010 cu singulair 5 mg, comprimate masticabile
deoarece are un astm alergic intermitent, , dimineata ia medicamentul dupa ce manaca dar in timpul noptii are halucinatii timp de 5 -10 minute am oprit tratamentul timp de o saptamana si nu a mai avut halucinatii, dupa o saptamana am reluat din nou tratamentul si din nou seara dupa cca. o ora de somn se trezeste si are aceleasi simtome de halucinatii se sperie plange cand il iau in brate incearca sa scape si fuge prin casa nu reusesc sa ma inteleg cu el se uita foarte urat apoi isi revine. doresc sa stiu daca sa mai continui cu acest tratament. va multumesc
0
02-11-2011, ora 19:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
marilica geanina, e posibil ca medicamentul ii da aceste efecte adverse - halucinatii, agitatie, comportament agresiv;
Mergi la doctor sa il consulte si sa ii stabileasca o alta medicatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: