Probleme de natura psihica, cred?!

06-06-2011
igottobreakfree
Nu este medic/terapeut
igottobreakfree
In luna martie am inceput sa, , trag" prenandez. Stiu, cred ca am inceput mesajul cam prost, si dupa normele sociale e destul de injositor ceea ce am facut. Facusem asta si cu un an in urma, insa atunci a fost doar o incercare. Acum chiar mi-a placut. Am facut asta de maxim 10 ori, intr-o perioada relativ scurta. Simteam cum imi pot intra in minte, si in diverse vise, simteam starea de trecere de la real la inconstient, ceea ce mi se parea genial. Imi dezvolta creativitatea. Toate, , calatoriile" puteau fi controlate de mine. Insa cred ca am facut exces de asa ceva. Ultimele dati nu si-a mai facut efectul, cred ca s-a dezvoltat toleranta, si sincer mi-am cam trecut asta. Insa cred ca am ramas cu anumite sechele, sper sa primesc cateva raspunsuri aici care ma vor lamuri.
In primul rand ar fi faptul ca, inca de mic, vedeam, pe intuneric, cand inchideam ochii o imagine care venea invartindu-se spre mine, asta daca ma concentram. Dupa consumul de prenandez imaginea s-a schimbat, apare din ce in ce mai des, uneori chiar si fara sa ma concentrez sau sa inchid ochii, intr-un mediu intunecat. Aveti idee ce poate fi?
Tot datorita consumarilor repetate, cred, au inceput sa-mi tiuie urechile. Ar mai fi ceva, simt parca ca nimic nu mai straluceste, si ma tercesc destul de repede. Caut solutii si raspunsuri pentru intrebarile mele, va raman profund indatorat.
9 comentarii
0
06-06-2011, ora 08:51
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ce varsta aveti?
0
06-06-2011, ora 23:29
igottobreakfree
Nu este medic/terapeut
igottobreakfree
19 ani.
0
07-06-2011, ora 09:12
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
E important sa te vada un medic psihiatru.
0
26-01-2013, ora 23:54
Pokerface
Nu este medic/terapeut
Pokerface
igottobreakfree, daca mai vezi acest mesaj, eu te pot lamuri in toate problemele tale legate de acest subiect.
0
08-02-2013, ora 15:39
heysweet
Nu este medic/terapeut
heysweet
buna ziua. am fost diagnosticata cu schizofrenie paranoida. as vrea sa stiu daca se vindeca aceasta boala si daca da, cum se face sa ma vindec mai repede? as vrea sa stiu si daca pot sa scap de tratament avand in vedere ca de un an nu am mai avut nici o decadere si acuma ma simt foarte bine. multumesc
0
11-02-2013, ora 08:25
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna, starile de iritabilitate sunt specifice depresiei + dificultati in concentrare, insomnie si dispozitie trista. Lucrurile nu se schimba de la sine, poti incerca diferite forme de terapie self-help, daca te uiti prin postarile mele mai vechi vei gasi ceva util, la fel si in alte sectiuni ale forumului. Mergi de urgenta la un psiholog format in terapie cognitiva-comportamentala.

Dar:
Nu ai uitat de tine, de valorile si principiile tale. Ramai puternica.

Dupa cum imi place mie sa spun, schimbarea este doar o partea din normalitatea la care trebuie sa ne adaptam. Nu suntem indiferenti lucrurilor care ni se intampla, mereu trebuie sa invatam ceva nou: schimbarea stilului de gandire, implicarea in activitati gratifiante, dezvoltarea personala, stabilirea de noi obiective etc.

Numai bine!
0
11-02-2013, ora 08:31
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
heysweet, schizofrenia paranoida se "vindeca". As vrea sa discutam putin telefonic, prin scris nu imi dau seama ce simptome sunt active in cazul tau. In acest caz claritatea gandirii prin testarea realitatii te vor ajuta mai mult.
0
30-04-2013, ora 15:29
heysweet
Nu este medic/terapeut
heysweet
Buna-ziua... V-am sunat mai devreme... aici am vorbit prima data... si astept sa ma sunati Joi.. O zi frumoasa!
0
30-04-2013, ora 17:03
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
În regulă, ne auzim,
Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: