Probleme de ingrasare, vreau sa ma ingras !

11-09-2015
Gideon
Nu este medic/terapeut
Gideon
Salut am 25 de ani, 1.84m si o greutate de 72 de kg.mananc normal 'nu am probleme de alimentatie, mananc de 3 ori pe zi, nu pot spune ca mananc foarte mult mananc normal dar nu pot pune ceva kg pe mine.medici spun ca am o greutate normala pentru inaltimea mea adica trebuie sa fie intre (68 si 85kg) dar mie imi pare ca sunt prea slab.nu am luat nici o pastila si nici suplimenti alimentari dar am incercat 1 an am mancat foarte mult mancare de fast-food si tot nu am reusit.am cautat pe internet diferite diete de ingrasat dar nu par sa dea rezultat la mine.din cate stiu nu am nici o boala si parinti mei nu au fost slabi ca sa fie o transmisie genetica.as dori sa ajung macar la 80 de kg pentru inceput, mi-ar prinde bine un sfat bun..ca sa nu uit sa mentionez poate e de folos eu lucrez in santier fac efort fizic destul de mare cateodata.
1 comentarii
0
11-09-2015, ora 17:13
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Buna ziua.Intr-adevar greutatea dumneavostra se incadreaza in limitele normalului, la un IMC(indice de masa corporala) de 21 ( normal intre 18, 5 si 25).In primul rand, abordarea cu exces de fast food nu e inteleapta (nu cred ca va doriti sa faceti burta sau sa favorizati depunerea de grasimi pe artere). Avand in vedere efortul fizic important, aveti un necesar caloric foarte mare, care trebuie acoperit din 3 mese principale si 2-3 gustari. Alimentatia trebuie sa fie variata, cu peste, carne, lactate, oua, legume, paste, paine si cereale integrale, orez, cartofi, leguminoase(mazare, fasole, linte, naut). La gustari puteti adauga fructe, iaurt, nuci, migdale, caju. E util pentru evaluare sa va tineti evidenta meselor intr-un jurnal alimentar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: