Probleme cu urechea in urma unei raceli

18-06-2013
Cristina.21
Nu este medic/terapeut
Cristina.21
Totul a inceput in urma cu o saptamana cand am racit si mi s-au infundat urechile. Raceala a trecut (mai ma doare un pic gatul dar nu mai este rosu cum era) si cu urechea stanga nu mai puteam sa aud. Nu m-a durut, dar se auzea foarte incet si simteam ca este infundata. Am fost la medic orl dupa 2 zile pentru ca in weekend nu lucreaza doctorul de familie si aveam nevoie de trimitere.Am fost si la farmacie si mi-au dat niste picaturi A-cerumen dar care nu au avut niciun efect. Ieri am fost la orl, i-am spus despre ce e vorba: ca am racit si mi-a ramas urechea stanga infundata.S-a uitat in ambele urechi si a vazut ca am un dop. Mi-a bagat ceva in urechea stanga si sub presiune a reusit sa o desfunde. Mi-a dat niste picaturi care se pun pe nas, pastile de raceala si mi-a spus sa mestec guma. Cand am ajuns acasa, mi s-a infundat la loc si nu inteleg de ce daca mi-a scos dupul. Azi de dimineata cand m-am trezit urechea mea era infundata complet, m-am enervat foarte tare pentru ca de cateva zile stau asa si chiar daca am fost la orl n-am rezolvat nimic si am inceput sa umblu in ureche. Culmea e ca am simtit un dop de ceara si am incercat sa il scot [ banuiesc ca daca l-am simtit e mai la suprafata]. Cred ca in acea miscare mi-a patruns aerul in ureche si s-a mai desfundat. Dupa asta nu am mai umblat pentru ca nu vreau sa il imping spre timpan. Intrebarea mea este : Este posibil ca dopul sa iasa de acolo cu timpul pentru ca pana acum cateva zile chiar nu l-am simtit si acum parca mi-a mai patruns aer in ureche. Daca imi pun cateva picaturi de apa oxigenata o sa iasa?Sau este nevoie sa ma duc la orl din nou?
1 comentarii
0
18-06-2013, ora 11:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de la apa oxigenata.. se inmoaie dopul..si poate sa se elimine singur daca e mic sau trebuie scos la orl
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •