Probleme cu urechea!!!

03-04-2008
costelmihaila
Nu este medic/terapeut
costelmihaila
Am ajuns in pragul disperarii!!!Povestea incepe cam asa:acum vreo 2 ani de zile m-a tras curentu rau de tot la urechea stanga, bun am zis ca ceva nu e in regula deoarece simteam cum imi pocane urechea.Zis si facut am fost la orl-iar medicul mi-a spus ca nu am absolut nimic, i-am afirmat ca ma doare si ca imi pocane in ureche ceva si mi-a raspuns ca e posibil sa fie de la mandibula(important este ca decat s-a uitat in urechea mea, nu m-a testat, verificat cu ceva anume).Problema nu a fost asta ca pe parcurs se pare ca am intampinat din nou problema cu urechea stanga(oricum dupa ce m-a tras curentu numai suport muzica tare-imi huruie urechea), dupa ce recent am luat un tratament cu amoxicilina pentru amigdalita(are vreo legatura cu urechile?eu racesc destul de repede si des, am probleme cu amigdalele, mi se imflameaza imediat, chiar si vara)si acum am impresia ca urechea dreapta e infundata.Mentionez ca urechea stanga oricum e sensibila(nu pot sta in curent pentru ca aud niste pocanituri sau imi huruie la un volum mai mare-muzica).
Astept sfaturile dumnevoastra si eventual si o clinica unde pot fi tratat!
Va multumesc!
130 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
04-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Nu ai specificat de unde esti..
Este foarte important sa repeti consultul ORL la un cabinet care are in dotare Audiomatru si Impedansmetru.
Aceste investigatii o sa te ajute sa intelegi daca problema este otca sau legata de articulatia temporo-mandibulara!
Amigdalele daca sunt hipertrofiate si racesti des...ar fi bine sa vorbesti cu medicul ORL..sa faci investigatii(hemoleucograma, VSH, ASLO).si sa decideti care metoda de tratament este mai eficienta!
Astept vesti!
0
04-04-2008, ora 00:00
costelmihaila
Nu este medic/terapeut
costelmihaila
Buna ziua Domnule Doctor!Va multumesc pentru informatii.
Locuiesc in Bucuresti.
Probleme cu amigdalele am des.Nu am fost testat cu audiomatru si impedansmetru.Voi face curand o consultatie, sa ma decid unde mai intai.
Va multumesc!
0
14-08-2009, ora 18:11
flory88
Nu este medic/terapeut
flory88
am si eu o problema!ma doare foarte tare urechea dreapta!cred k ma tras curentul din cauza geamului de la masina iar in momentul de fata pur si simplu nu pot sa ating urechea de durere!sa si umflat putin dar de auzit ink aud destul de bn!sun din buc dar pana akum nu am avut timp sa merg la un control chiar daca noaptea ma mai trezesc de durere!ce ar putea fi?simt k ma doare si o parte din cap din cauza urechii!am vrut sa ma duc la farmacie dar poate mai bn ma duc direct la doctor.desi sunt km fricoasa!sper sa imi raspundeti!va multumesc
0
15-08-2009, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
direct la ORL.. nu incercati tratamente direct din farmacie pana nu stiti ce aveti in ureche si de ce va doare!
0
25-08-2009, ora 21:33
alex188
Nu este medic/terapeut
alex188
buna ziua.de vreo 2 saptamani simt o mancarime usoara in urechea dreapta si aud si putin mai infundat cu ea.nu stiu sa fie o raceala?sau poate sa fie de la telefon?in ultimul timp am vorbit mult la tel cu prietena.sunt din pascani.
Astept sfatul dumneavoatra.va multumesc
0
26-08-2009, ora 14:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este un dop de ceara si trebuew sa mergi la ORL.. pentru spalaturi auriculare.
0
15-01-2010, ora 14:18
itulcea
Nu este medic/terapeut
itulcea
Buna ziua.Am si eu o intrebare.Va rog sa imi spuneti si mie ce trebuie sa fac in urmatoarea situatie.
Cand vorbesc la telefon ma inteapa in ureche si mi se infierbanta cateodata urechea.Ce ar fi de facut sa nu mai am intepaturile in urechii de la vb la telefon?.Multumesc
0
15-01-2010, ora 14:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in mod normal nu ar trebui sa fie asa o reactie !
1. tre sa mergi la ORL.. sa vezi cum se prezinta urechea, daca nu e un dop de ceara sau alta problema.
daca la ORL.. e totul bine.
2. tre sa schimbi telefonul cu unul cu mai putina radiatie electromagnetica.
0
15-01-2010, ora 15:10
itulcea
Nu este medic/terapeut
itulcea
Va multumesc mult.Am fost si la ORL.Dar nu am nimik am avut o otita.Nu stiu cum se cheama dar Mi-a zis Doctorita ca e ca o panza de paianjen in urechea mea si acum nu mai e Dupa ce m-am operat de deviatie de sept.Si cu telefoanele am schimbat multe si acum am un nokia 6500 si tot ma inteapa nus de ce is asa sensibil.O zi buna
0
15-01-2010, ora 22:07
ostara
Nu este medic/terapeut
ostara
Buna seara, sunt din Bucuresti si as dori sa va adresez o intrebare. In urma cu mai multi ani m-am pricopsit cu o otita externa, regulamentar am fost la medic, am urmat tratamentul insa am inteles ca nu prea mai scapi de ea "ever" mai degraba te menajezi, de fiecare data cand contactez o raceala severa imi reaparea durerea ingrozitoare pe care o am si acum cam de 3 zile evident am consultat un medic care mi-a spus ca se vede putin timpanul roz insa durerile mele sunt rele ca sa nu mai spun ca nu prea aud cu ea, urmez de 2 zile tratament cu antiobiotic, respectiv amoxicilina 500mg 1 caps. la 8 ore si antiinflamator diclofenac 50mg 1/zi. durerile nu mai sunt acute dupa ce iau diclofenacul insa tot persista, voi scapa de durerea asta care te macina efectiv sau sa ma reorientez catre alt medic? sau am eu senzatia gresita ca in urmatoarea zi de tratament durerea ar trebui sa dispara. multumesc anticipat.
0
16-01-2010, ora 14:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e cazul sa consulti un medic ORL.
diagnosticul de otita externa e usor eronat.. atat timp cat deja este implicat si timpanul.. se vorbeste despre o otita medie... si trebue sa clarifici ce fel de otita medie ai( cu timpan spart sau nu) !
faci audiograma + timpanograma.. le trimiti pe mail.. si o sa vedem despr ce este vorba.
0
17-01-2010, ora 12:49
ostara
Nu este medic/terapeut
ostara
multumesc foarte mult pentru raspuns, deja sunt putin cam speriata, mai ales ca nici acum dupa ce am terminat tratamentul prescris de medicul ORL cu antibiotic, durerea tot nu a disparut definitiv si tot infundata imi este urechea. Am sa merg luni la spitalul panduri fiind probabil singurul din bucuresti specializat si am sa fac ce mi-ati spus. Inca odata multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra.
0
17-01-2010, ora 16:25
Mytzi
Nu este medic/terapeut
Mytzi
Buna ziua!
In urma cu 5 ani am avut o otita externa pentru care am urmat tratament.Insa de atunci problemele persista...am fost la mai multe controale si in final mi s-a spus ca este o otita micotica si m-am tratat mult timp cu Clotrimazol si Betadina, fara rezulat insa.Apoi in urma analizei secretiei otice s-a dovedit a fi infectie cu Stafilococ auriu. Si am urmat apoi tratament cu Ciplox si Garasone dupa o schema data de medicul care m-a diagnosticat. In urma tratamentului pot spune ca s-a calmat situatia dar numai pt 3 luni. Acum s-a reactivat infectia, din nou mancarimi si secretie urat mirositoare...foarte chinuitor. Un medic mi-a recomandat vaccinul antistafilococic. Nu stiu ce sa fac.
mentionez ca de vreo 2 luni mi-au aparut si niste cosuri pe spate foarte dureroase si inestetice...eu cred ca sunt tot cauza stafilococului. Ce alte complicatii pot aparea? Ma gandesc ca daca de atatia ani ma tot chinui fara rezultat, pot aparea complicatii si la alte organe.
Exista vreun tratament in acest sens?
Va multumesc mult!
0
18-01-2010, ora 15:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Lantigen B.. su IRS 19.. ca si vaccin
in rest trebue sa gasesti unmedic ORL.. cat mai aproape de domiciliu sau servici.. sa mergi des sa iti aspire urechea si sa administreze tratament local.
Tu.. trebue sa NU dai apa in urechi.. NIciodata.
le curati administrant 5-6 pic de alcool Boricat in interior.. si peste cateva secunde.. lasi sa se scurga acel alcool si usuci ureche in interior cu uscatorul de par. ( nici un caz cu betisoare)
0
18-01-2010, ora 21:54
Mytzi
Nu este medic/terapeut
Mytzi
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Credeti ca voi scapa vreodata de aceasta infectie..ma refer pt totdeauna?Ma chinui asa de ani de zile..iar in perioadele in care se reacutizeaza e groaznic..uneori si noaptea ma trezesc din somn din cauza mancarimilor si inconstient ma ranesc pur si simplu in ureche.
si imi e teama de complicatii.Stiu ca acest stafilococ poate da comlpicatii atat renale cat si cardiace...
va multumesc mult inca o data!
0
23-01-2010, ora 13:47
imurar0305
Nu este medic/terapeut
imurar0305
otita este contagioasa?daca da cum se transmite.multumesc anticipat
0
02-02-2010, ora 10:46
andreea@
Nu este medic/terapeut
andreea@
buna ziua am si eu nevoie de niste raspunsuri...m-a tras curentu la ureche si ma doare ingrozitor si urechea si maseaua nu am dormit de 3 zile decat cateva ore am luat augumentin aulin amoxacilina ketonal am incercat ku leacuri babesti si inca ma mai doare rau.mi s-a unflat putin si maseaua si din cauza durerii de ureche nu ma lasa niki maseaua:((((ce pot sa fac multumesc
0
02-02-2010, ora 11:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ooooooooo.
ce gresala in gandire!
NU de la ureche sa umflat maseaua !
ci invers...
De la Maseaua Doare urechea !
urgent la stomatolog !!!
0
28-02-2010, ora 08:04
Lulizuzu
Nu este medic/terapeut
Lulizuzu
De cateva zile nu mai aud bine cu urechea stanga am fost la ORL dar nu mi'a facut mare lucru tot la fel aud.Ma simt ca si cum partea stanga are o panza pe ea.Am luat antibiotice si ce mi'a dat dr de la ORL flamexin.Si tot la fel ma simt nu aud prea bine cu urechea stanga si parca am o panza pe ea.Ce trebuie sa fac ?
0
28-02-2010, ora 08:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din ce ai scris.. NU e clar ce fel de hipoacuzie ai?
de transmisie sau neurosenzoriala.
tratamentul difera.
1. TRebue sa faci o audiograma + o timpanograma.. ca sa stii la ce nivel este pierderea de auz.
2 o trimiti pe mail
3. imi scrii ce probleme ai cu respiratia nazala, secretii, cum iti curati urechea dupa baie.s.a.
0
15-03-2010, ora 14:45
Crysty1
Nu este medic/terapeut
Crysty1
Buna ziua Sunt idin buc am 16 ani.Am si yo o problema cu Urechea stanga..A inceput acum 3 luni cu o secretie galbuie urat mirositoare care curgea.Era galbena.Noaptea se Intarea.Acum ma doare urechea cand o ating, sa umflat...insa aud bine cu ea..nuj ce o fi.Daca puteti sami spuneti si mie ce ar putea fi..si un tratament.sau un sfat.
0
15-03-2010, ora 14:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergila un cab ORL.. sa.ti aspire urechea si sa vada cat de grav este afectat timpanul !!!
0
19-03-2010, ora 20:36
lenutza28
Nu este medic/terapeut
lenutza28
buna seara, am si eu o problema, de 3 sapt ma doare urechea stanga, am fost la doct de familie si mi-a dat atibiotic, am luat 8 zile si nu mi-a trecut.am terminat tratamentul si ma doare mai rau, cand ma curat in ureche cu betisoare imi curge putin sange, adik imi ramane pe betisor putin sange.ma doare si capul o fi de la ureche?va rog mult sa ma ajutati ce as putea avea.ma tem sa nu am timpanul spart.sper sa pot ajunge luni iarasi la doct.am uitat sa va spun k durerea ma luat de la un ventilator.
va multumesc aticipat.
0
21-03-2010, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.pot sa.ti spun ca ai luat antibioticul aiurea.. mai mult decat sa.ti strici stomacul si ficatul nu ai facut alceva!
2. traumatizmul conductului auditiv cu betisoarele.. DOARE.. e un os acoperit de o piele subtire care ai rupto.. si e normal sa curga sange daca rupi pielea, NU?
3. DE ce nu mergi sa vada un medic ORL.. Urechea !???????
0
21-03-2010, ora 20:34
lenutza28
Nu este medic/terapeut
lenutza28
va multumesc de raspus.eu am fost la doct de familie sperand k ma va trimite la ORL, dar nu a fost asa mia dat un atibiotic, maine sper sa pot sa imi iau programe la doct de familie si sper k de data asta sa ma trimita la ORL. k nu mai pot de durere.
0
21-03-2010, ora 22:46
craioveanca
Nu este medic/terapeut
craioveanca
buna seara d-le dr, sint Maria din Craiova, am 45 de ani si o problema la urechea dreapta.Acum o luna am simtit-o infundata am mers la un cabinet din C-va, unde un medic ORL-ist, mi-a spus ca am dop de ceara in ambele urechi, mi-a facut spalaturi si timp de 3 sapt.a fost in regula.De marti (16 martie)am inceput sa ma simt rau, sa am senzatie de ureche infundata, cap greu, parca eram pe partea dreapta cu o mare greutate.A, senzatia era si pt.urechea stinga dar mai suportabila.M-am apucat eu sa ma tratez, cu antibiotic 3 zile-ampicilina, cu vata cu spirt in ureche, si simbata si duminica crezind ca iar am dopuri, sotul meu mi-facut el spalaturi in ureche cu apa obisnuita.Starea fiind la fel de neplacuta, duminica seara am mers la urgenta in Craiova, unde mi s-a spus initial la triaj ca am timpanul drept spart si ca este mai de demult acest luucru.N-am vrut si nu vreau sa accept acest lucru pt.ca nu mi-am introdus nimic in ureche care sa-l fi spart, nu am suferit nici un traumatism si nu inteleg cum s-a spart singur si daca e vechi cum nu a vazul doctorul acum 1 luna.Dna conferentiar dr, Mitroi care era in spital insa, mi-a facut o aspiratie, si mi-a zis ca incearca sa ma trateze cumva, si a inceput imediat cu un tratament cu iiod, spunindu-mi ca, va trebui citeva zile sa merg la spital pt.tratament.V rog sa ma ajutati ccu un sfat, nu mi-a curs nimic din ureche, nu m-a durut, doar am avut senzatie de ureche indundata, am gresit recunosc ca mi-am facut acasa spalaturi care inteleg ca au facut rau.Cum ies din incurcatura, miine merg la spital, acum simt ca as avea ceva in ureche, ceva cald, dar nu curge nimic, putin s-a mai desfundat in urma aspiratiei.Poate am un comentariu prea amplu, dar nu am stiut cum sa sintetizez pt. a ma face inteleasa.Multumesc pt.rabdare.
0
21-03-2010, ora 23:05
craioveanca
Nu este medic/terapeut
craioveanca
Imi cer scuze, sint tot Maria, acum o sa scriu mai putin, ce as dori sa stiu este si daca dupa ce fac acest tratament care deocamdata nu stiu bine in ce consta, dar dimineata o sa o intreb de d-na dr., deci, daca pot calatori cu avionul peste 10 zile pt.ca e f.importanta aceasta calatorie pe care trebuie sa o fac si acolo unde merg nu o pot face decit cu avionul si a doua inrtrebare de ce atunci cind sughit si uneori cind inghit aud ca inainte, f.clar, si apoi iar se diminueaza auzul si se infunda urechea.Chiar am incurcat-o ?.Multumesc anticipat..D.na dr.mi-a zis sa-mi feresc urechea de apa si sapun si nici parul sa nu mi-l spal.Pt.cit timp?
0
22-03-2010, ora 06:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ati facut o otita externa micotica...
este vorba de o ciuperca care ii place sa creasca in mediul umed, cald si intuneric.. Toate acestea se gasesc in conductul auditiv.
Este foarte importanta adresarea la timp si cat mai repede la ORL.. cand apar unele probleme
Este gresita orice incercare de tratament acasa sau antibiotic luat fara sa vada un medic ORL urechea !
antibioticul NU omoara micoza.. ba din contra.. ciperac infloreste pe un organizm tratat cu antibiotic !
in cazul Dvs.. tre sa mergeti zilnic pentru aspiratii si tratament local.
acasa trebue sa uscati urechea in interior cu uscatorul de par.. si sa o stergeti numai ciu solutii de alcool.
in rest totul depinde de procesul din ureche si imunitatea organizmului. in 3 -5 zile o sa fie clar cum evolueaza!
0
22-03-2010, ora 12:06
craioveanca
Nu este medic/terapeut
craioveanca
Buna ziua, am mers azi la medic pt.tratament.Nu mi-a mai facut aspiratii, ci doar mi-a umblat in ureche u un aparat subtire asemanator unei andrele, si apoi mi-0a pus iar acelasi praf de iod ca si ieri.D-na dr.mi-a spus ca evolueaza bine si ca mai am nevoie de 2-3 zilesi va fi bine.Mi-a mai spus ca am timpanul atins intr-un punct, ca e convinsa ca se va rezolva prin tratamentul acesta si fara a fiu nevoie de *repararea timpanului*, si mi-a mai spus ca am avut intradevar o ciuperca, care poate ea a contribuit la problema timpanului.Acum dupa ce mi-a umblat in ureche iar o simt f.infundata, dar cind inghit sau uneori de la sine o simt cum se desumfla. In ceesa ce priveste calatoria cu a vionul, nu vede nici un imediment.Astept sa vad cum mai evolueaza.Multumesc, dl.dr.si oricind o sa fiu mult mai atenta cu lucruri pe care altfel le consideram minore.
0
24-03-2010, ora 21:34
lenutza28
Nu este medic/terapeut
lenutza28
am rezolvat, am scapat mai bine zis, am fost la doct si aveam in ureche un dop de ceara.mi la scos si durerea ma lasat, acum ma mai doare putin ma ustura asa putin inauntru cred k e de la dop si mia dat niste picaturi.
va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
130 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: