Probleme cu tiroida?

30-01-2009
claudiam
Nu este medic/terapeut
claudiam
In urma cu doua saptamani mi-am facut un consult la cardiologie, unde EKG-ul a iesit in ordine, insa mi s-a recomandat un consult endocrinologic, pentru ca medicul a considerat ca simptomele prezentate de mine indica probleme in aceasta directie (puls ridicat, oboseala continua, dureri musculare la picioare, transpiratie). Rezultatele analizelor sunt urmatoarele: T3 - in valori normale, T4 - in valoari normale, TSH 3, 76 valorile normale date fiind intre 0.3 - 3.6. Astept o parere, un sfat fata de cele de mai sus. Cu multumuri.
4 comentarii
0
31-01-2009, ora 11:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si aceste analize sunt normale, cu exceptia TSH care e la limita de sus.Era bine sa faci si o ecografie tiroidiana.
0
31-01-2009, ora 18:37
claudiam
Nu este medic/terapeut
claudiam
Mi-am facut programare la endocrinologie, dar abia pe data de 13 febr. Credeti ca aceasta valoare ridicata a TSH-ului imi da de furca? Adica ar putea fi asta cauza simptomelor descrise de mine? Multumesc.
0
31-01-2009, ora 19:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
TSH nu are valoare prea ridicata.Daca ecografia tiroidiana e normala, nu ai nimic.Daca vor apare modificari de structura, de densitate a glandei inseamna ca este prezenta o afectiune tiroidiana in faza incipienta.Numai bine!
0
05-03-2009, ora 13:32
claudiam
Nu este medic/terapeut
claudiam
Buna ziua din nou. Am fost la endocrinologie, dar in urma ecografului se pare ca nu sunt nici un fel de modificari, dar analizele indica un inceput de hipotiroidism. Mi s-a dat tratament cu iodid si euthyrox (1 / 1 tableta/zi). Din pacate inca nu am gasit raspuns la problema care ma preocupa, si anume pulsul ridicat si bataile mai ales bataiele "in gat" ale inimii. Nu stiu daca este ceva pentru care trebuie sa-mi fac probleme sau este doar ceva trecator. Chiar nu stiu ce sa mai fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •